A G7-országok pénzügyminisztereinek jövő pénteki találkozóján John Snow, az amerikai pénzügyi tárca vezetője világossá teszi: az Egyesült Államok elvárja, hogy a legfejlettebb ipari országok finanszírozzák Irak újjáépítését - közölte a Bloomberg hírügynökség. Hasonlóan nyilatkozott pénteken Colin Powell is: az amerikai külügyminiszter szerint az ENSZ fontos szerephez jut Irak újjáépítésében.
A G7 tagállamai megosztottak Irak ügyében: Japán és Olaszország támogatja, Németország, Franciaország és Kanada ellenzi az amerikai-brit katonai akciót.
A támogatók jelentkeznek
Az iraki katonai akciót támogató kisebb országok közül Románia már benyújtotta igényeit az újjáépítésben való részvételre, és a szlovák, a cseh, valamint a bolgár kormány is hasonló lépésekre készül - közölte a távirati iroda.
500 milliárd dollár is lehet az iraki stabilitás ára
Irak újjáépítésének, politikai és gazdasági rendszerének létrehozása 105-498 milliárd dollárba kerül a következő öt évben - véli egy washingtoni, védelmi és költségvetési kérdésekkel foglalkozó kutatóintézet. A szakértők szerint a pontos összeg nagysága attól függ, hogy mekkora pusztítást okoz a háború, és kitörnek-e etnikai konfliktusok Szaddám rendszerének bukása után - írja a Bloomberg. William Nordhaus, a Yale Egyetem közgazdásza szerint az ország infrastruktúrájának újjáépítése 30-105 milliárd dollárba kerül majd a következő tíz évben.
Az amerikai kongresszus által csütörtökön elfogadott, 75 milliárd dolláros háborús kiadásból egyelőre 8 milliárd dollárt fordítanak Irak újjáépítésére.