Az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott közép-kelet európai országok munkavállalóinak szabad áramlását akadályozza a döntés. Ezáltal Németországban a csehek, a lengyelek, a szlovákok, a szlovének, a baltiak és a magyarok továbbra is csak munkavállalási engedéllyel dolgozhatnak. A rendelkezés Ciprusra és Máltára nem vonatkozik.
Egy 2004 végére vonatkozó magyar adat szerint Németországban és a korlátozást szintén fenntartó Ausztriában 17 ezer, illetve 14 ezer volt azoknak a magyaroknak a száma, akiknek munkavállalási engedélyük van.
Franz Müntefering szociáldemokrata munkaügyi miniszter előterjesztésében elismerte, hogy Németország dacol az Európai Bizottság kívánságával, amely február elején kimondta, hogy a régi EU-tagállamok ne vegyék tovább igénybe az átmeneti időszakra szóló rendelkezéseket.
A régi EU-tagállamok közül Nagy-Britannia, Írország és Svédország kezdettől engedélyezte a szabad munkavállalást, idén csatlakozik hozzájuk Finnország, Spanyolország is.
Németországban bizonyos szakmai szervezetek, például a kamarai szövetség (DIHK) vagy ellenzéki politikusok bírálják a kormány magatartását, leginkább attól tartanak, hogy az érintett országok válaszlépésekkel élnek.
A DIHK egyik tanulmánya szerint az ötmilliós szintű munkanélküliség ellenére is vannak betöltetlen állások német üzemekben, munkaerőhiány van a gyógyszeriparban, a gép- és járműiparban.