Júliustól tíz százalékkal nőhet a gázár

Vágólapra másolva!
A gázipar szerint júliustól egyes fogyasztóknál akár száz százalék körüli gázáremelésre is szükség lehet. A kormány ilyet bizonnyal nem lép meg, de az ártámogatási rendszer mindenképp átalakításra szorul - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

Ismét kiújult a szakmai vita arról, hogy a törvényben megjelölt július elsejei időpontban mennyivel emelkedjen a gáz hatósági ára. A jelenlegi importgázárak mellett a lakossági fogyasztók esetében köbméterenként akár 100 forintos árra is szükség lenne a gázipari költségek fedezéséhez. Ehhez képest a lakosság ma költségvetési árkiegészítéssel együtt köbméterenként 50 forint körüli árat fizet.

Góczi István, a második legnagyobb hazai gázimportőrnek számító Emfesz Kft. ügyvezető igazgatója emlékeztetett: az első félévben a múlt év végéhez képest az importárak mintegy 30 százalékkal emelkedtek.

A gáz árát a gázolaj és a fűtőolaj tőzsdei árfolyama befolyásolja, ami viszont az olajét követi. A fekete arany ára a most figyelembe veendő 9 hónapos időszakban mintegy 30 százalékkal emelkedett. Ráadásul a mostani lakossági és ipari árak azért ekkorák, mert azok meghatározásakor a kormányzati szakértők 55 dollárra becsülték az olaj most 70 dollár feletti hordónkénti értékét. Emiatt a földgázimportőröknek veszteségük keletkezett, amit most kötelező lenne visszamenőleg megtéríteni. Góczi István szerint a hazai gázimportáló cégeknek idén eddig összesen 60-70 milliárd forint veszteségük keletkezett. A lakosságnak elvileg 10-12 százalékosnál magasabb áremeléssel kellene számolnia, de a kormány most a teljes lakossági tarifarendszer átalakításán dolgozik, így ott konkrét számítások egyelőre nem ismertek.

Az ország legnagyobb gázimportőre, a nemrég E.ON-kézbe került MOL Földgázellátó Zrt. kommunikációs képviselője, Szabó Judit a témával kapcsolatos érdeklődést elhárította. Kormányzati körökből sem szivárog ki semmiféle elképzelés, mivel a téma a koalíciós tárgyalásokon is felmerülhet. A szocialisták és a liberálisok ugyanis - legalábbis a választásokat megelőző nyilatkozatok szerint - némileg különbözően ítélik meg a júliusra ígért tarifaváltozás módját. Abban egyetértés mutatkozik, hogy a jelenlegi rendszer igazságtalan, mivel gyakorlatilag minden, a lakosság által elfogyasztott köbméter árát támogatja a költségvetés. A támogatás konkrét forrása egy elkülönített alap, amelyet a hazai földgázkitermelés alapján rendszerint a Mol tölt fel pénzzel.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a választások előtt egyenesen utasította Kóka János gazdasági minisztert, hogy az új tarifarendszerre való átállás egyik lakossági csoportnak sem okozhat áremelkedést. Ezzel Kóka János nem értett egyet, mondván, csak a szegények kapjanak árkiegészítést. Ha a koalíciós tárgyalásokon a racionálisabb megoldás győzne, még mindig kérdés, hogy melyik intézmény hogyan döntse el, ki számít szegénynek.

A támogatási rendszer esetleges átalakításával egyidejűleg megszűnne a jelenlegi "tömbtarifarendszer", azaz, hogy 0-1500, 1500-3000 illetve 3000 köbméter feletti éves lakossági fogyasztáshoz különböző ártámogatás vehető igénybe.

Ellentmondó információk keringenek arról, hogy az árkompenzációs kassza kiürült-e. Egyes szakértők szerint érdemben igen, tehát a mostani tarifatámogatásokat meg kell szüntetni. Mások szerint ez nem lehetséges, hiszen a Mol a folyamatos gázkitermelés miatt rendszeresen fizet be járulékot, amelynek mértéke évente több tízmilliárd forint. Utóbbi vélekedést támasztotta alá Batiz András kormányszóvivő is, aki leszögezte: az alapban van pénz, a kifizetések folyamatosak. Tény ugyanakkor, hogy ezen a télen az alapból közel százmilliárd forintot fordítottak gázár-kompenzációra, a Mol pedig hasonló mennyiségű pénzt már nem fog befizetni.

Annyi bizonyos, hogy az új gázárakat egy hónappal azok életbelépése előtt, tehát június 1-jéig ki kellene hirdetni. Mivel a kormány várhatóan csak ezután alakul meg, feltehetően Kóka János ügyvezető kormánytagként hirdetheti ki a vonatkozó rendeletet. Egyesek szerint ennek szerencsétlen felhangja lenne, így meg kéne várni az új kormány megalakulását. Bennfentesek viszont úgy vélik: mivel az új kormány feltehetőleg megegyezik a mostaniéval, a szükséges politikai egyeztetés birtokában akár ügyvezető miniszterek is hozhatnak ilyen döntést.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!