Simor 4-5 éves programot sürget

Vágólapra másolva!
Minél tovább vár Magyarország a változtatások megindításával, annál nagyobb "érvágást" kell a társadalomnak elszenvednie, és annál hosszabb ideig fog tartani a kilábalás - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a TV2 Tények című műsorának adott interjújában kedden, amelynek vágatlan változata a televízió honlapján olvasható.
Vágólapra másolva!

A jegybankelnök szavai szerint az nyilvánvaló, hogy Magyarország nem tud egy év alatt a jelenlegi helyzetből kikerülni. Olyan hosszú távú, koherens programra van szükség, amely elvezet egy kiegyensúlyozottabb gazdasági helyzethez és ezen keresztül egy kiegyensúlyozottabb forint árfolyamhoz. Simor András szerint 4-5 éves program kell, amelynek "jelentős intézkedési csomagja lenne az idei évre".

Simor András az ország legnagyobb problémájának azt tartja, hogy "túl drágán termelünk és túl kevesen dolgozunk". Szerinte túl magasak az adók Magyarországon, kevesen fizetik, emellett pedig az állam túl sokat költ. Mint elmondta: azért kevés a munkavállalók aránya, mert a mai rendszer nem ösztönöz munkára.

"Nekünk az a dolgunk, hogy időt adjunk a kormánynak és a magyar gazdaságnak, hogy azok a lépések történjenek meg, amellyel hosszú távon elvezethetnek egy kiegyensúlyozottabb gazdasági helyzethez és ezen keresztül egy kiegyensúlyozottabb forint árfolyamához" - jelentette ki a jegybank elnöke.

A jegybankelnök szerint súlyos következményei lehetnek az elmaradó reformlépéseknek, Magyarország lemarad környezetétől.

A forint árfolyamának alakulásával kapcsolatban Simor András elmondta, hogy hétfőn több mint 200 millió euró összegben bocsátottak euró forrásokat a magyar bankrendszer részére utalva a jegybank által a közelmúltban bevezetett devizacsere ügyletekre. "A piacon is mozgunk, forintot vásárolunk euró ellenében" - tette hozzá, leszögezve azonban: arról, hogy mikor és mennyiért vásárolnak forintot a természetesen nem kíván részleteket elárulni.

Mint mondta: a jegybanknak nem az a feladata, hogy megpróbálja kitalálni, milyen hatása lesz az akcióknak, hanem az, hogy minden lehetőségre tervekkel próbáljanak meg előállni. Véleménye szerint a forint árfolyama a magyar gazdaság alapvető tulajdonságaihoz igazodik, így a magyar kormánynak nagyobb szerepe van a forint árfolyamának alakulásában, mint a jegybank beavatkozásainak.

Magyarország devizatartaléka 25 milliárd euró körül van, ez a jelen körülmények között mindenféle nemzetközi mutatónak megfelel, ebből azonban nem lehet korlátlan mértékben költeni a forint védelmében. Félő ugyanis, hogy a tartalékszint drasztikus csökkenése hatna negatívan a forint árfolyamára - magyarázta a jegybank elnöke.

Simor András úgy látja, a mai helyzetben a piaci szereplők, a bankok, alkalmazkodtak az új rendszerhez, a bankrendszer képes egy, a korábbinál gyengébb árfolyammal is normálisan és hatékonyan működni.

A közép-kelet-európai országok gazdasági nehézségeiről szólva azt mondta: az országok szeretik magukat megkülönböztetni a többiektől, "Magyarország is így volt korábban". De - mint mondta - érthető, hogy azok az országok, mint például Csehország, ahol évek óta fegyelmezett költségvetési politikát folytatnak, ahol az infláció alacsony tudott maradni, ahol a lakosság eladósodottsága jóval kisebb, mint Magyarországon, ahol az államadósság és az ország külföldi adóssága viszonylag kicsi, nem szeretnék, ha azt mondanák, hogy Közép-Kelet-Európa hasonló gondokkal küszködik. Simor András szerint ennek ellenére vannak közös problémák, és ezek érdekében lehet közös fellépést végrehajtani. Fontosnak nevezte, hogy minden szinten sikerüljön megtalálni ezeket a közös pontokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!