Vágólapra másolva!
A múlt év utolsó negyedében 10,7 százalékos volt a munkanélküliségi ráta. A foglalkoztatottak száma éves szinten nőtt, a szeptembertől november végéig tartó időszakhoz képest csökkent. A fiatalok munkanélküliségi rátája pedig emelkedett.
Vágólapra másolva!

A múlt év utolsó három hónapjában a foglalkoztatottak száma - az előző év azonos időszakéhoz képest - 1,2 százalékkal, 46 ezer fővel 3,851 millióra nőtt. A vizsgált időszakban 459 ezren voltak állás nélkül, ez lényegében megegyezik az egy évvel korábbi adattal, és 10,7 százalékos munkanélküliségi rátát jelentett - közölte kedden reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A Nemzetgazdasági Minisztérium az adatot kommentálva közölte, a legfrissebb munkaerő-piaci statisztikája alapján 2011 utolsó negyedévében sorozatban tizenhetedik alkalommal emelkedett a foglalkoztatottak száma éves összevetésben, így a foglalkoztatási ráta az előző év azonos időszakában mért 49,5 százalékról 50,2 százalékra nőtt.

Bár éves szinten nőtt a foglalkoztatottak száma, a szeptembertől november végéig tartó időszakhoz viszonyítva csökkent, a KSH korábbi jelentése szerint a szóban forgó időszakban ugyanis 3,87 millió volt a foglalkoztatottak száma. A munkanélküliségi ráta szeptember és november vége között 10,6 százalékos volt, ahhoz képest minimálisan emelkedett a ráta az utolsó negyedévben.

A KSH friss jelentése szerint a 15-64 éves korosztályban a múlt év utolsó három hónapjában a foglalkoztatottak száma 3,815 millió volt, ez 42 ezerrel több az egy évvel korábbinál. Ennek eredményeként a foglalkoztatási ráta 0,7 százalékponttal 56,5 százalékra nőtt. Az összes munkanélküliek közel ötödét a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15-24 éves korosztály adta, a korcsoport 26,3 százalékos munkanélküliségi rátája 1,1 százalékponttal magasabb lett a 2010 utolsó negyedévében feljegyzettnél. A munkanélküliek közel fele egy éve vagy annál régebben keresett állást, a munkanélküliség átlagos időtartama pedig 17,6 hónap volt.

Suppan Gergely, a Takarékbank közgazdásza az adatokat értékelve közölte: a szezonális hatások miatt a foglalkoztatási ráta még csökkenhet, majd márciustól emelkedésnek indulhat. A szakember szerint a 10,9 százalékos tavalyi éves átlagos munkanélkülliségi ráta az idén minimálisan, 10,8 százalékra mérséklődhet. A munkaerőpiacon nehézséget okozhat a minimálbérek jelentős mértékű emelése, ami növelheti az elbocsátásokat, illeteve a szürke- és feketegazdaság felé terelhet egyes gazdasági szereplőket - tette hozzá az elemző.


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!