A világgazdasági élénkülés 2015 elején veszített a lendületéből a 2014-es második félévi növekedési ütemekhez képest.
A világgazdasági folyamatok nem alakultak olyan kedvezően,
mint azt korábban gondoltuk, így mérsékeltebb növekedésre számítunk az idei évben, közölte Nagy Katalin, a Kopint-Tárki kutatója.
Szerinte az euróövezetben nagyobb lesz a növekedés a korábban vártnál.
Görögország gazdasági súlyát tekintve nem olyan nagy,
hogy az befolyásolja a teljes eurózónát, mondta Nagy Katalin.
Az Egyesült Államokban a növekedés élénkülése figyelhető meg, azonban ez elmarad a korábban vártnál, Japánban továbbra is mérsékelt növekedés várható, míg az orosz gazdaság az idén még nem lábal ki a recesszióból, közölte a kutató.
Nagy Katalin szerint azt, hogy mi lesz a görögökkel, egyelőre még nem lehet tudni, de a piacok a Grexitet (Görögország kilépését az euróövezetből) 60 százalékra becsülik. Ha Görögország csődbe megy és kilép az EU-ból, akkor szerinte annak olyan horderejű hatásai már nem lesznek, mint lettek volna 2010-ben.
3,2 százalékos volt a GDP-bővülés az első negyedévben a kelet-európai uniós tagállamokban, közölte Vakhal Péter. Ez a növekedés jelentősen meghaladja az uniós átlagot (1,4 százalék) is.
Az egy főre jutó vásárlóerő-paritást tekintve Litvánia fejlődött a legnagyobbat (23 százalék) az elmúlt tíz évben. Ciprus és Szlovénia 2004-hez képest visszaesett, míg Lengyelország és Szlovákia is átlagon felüli fejlődést ért el. Vakhal Péter szerint Magyarország reálgazdasági fejlettsége az EU-átlaghoz mérten 62 százalékról 67 százalékra nőtt, azonban
a régiós reálfejlettségi rangsorban a 2004-es ötödik helyről tíz év alatt visszacsúszott a kilencedikre.
3,2 százalékos gazdasági növekedést várnak 2015-re, ez a második legmagasabb növekedés lehet a régióban, mondta Palócz Éva, a kutatóintézet vezérigazgatója. Szerinte
a fogyasztás és az export húzhatja a növekedést.
A fogyasztás 2,7 százalékkal bővült az első negyedévben, míg a teljes évre legalább 3 százalékos bővülést várnak.
Az első negyedévben 5,5 százalékkal csökkentek a beruházások az előző év azonos időszakához mérten. A beruházások stagnálását várják 2015-re, míg az ipar és az építőipar 7-7 százalékkal bővülhet 2015-ben.
2014-ben a foglalkoztatottság 5,3 százalékkal bővült, de ehhez a közmunkások létszámának drasztikus növekedése is jelentősen hozzájárult. A Kopint-Tárki szerint a foglalkoztatottság bővülése idén 3 százalékos lehet, míg a munkanélküliségi ráta a tavalyi 7,7 százalékról 7,2 százalékra csökken.