"Mindenki azon gondolkodik, hogy tényleg csak egyszeri lépés volt-e a leértékelés, vagy a jegybank most ébresztgeti a sárkányt" - ezekkel a szavakkal kommentálta a kínai jegybank jüan-leértékelő lépését Angus Nicholson a brit IG befektetőcég elemzője. Ha a jövőben a jüan árfolyamának meghatározásakor a jegybank a valós piaci környezetre is tekintettel lesz, elképzelhető, hogy a deviza még idén bekerül az IMF valutakosarába - idézi az elemzőt a BBC.
Az elemző azután kezdett devizaháborút vizionálni, hogy jelentősen leértékelte a jüant kedden a kínai központi bank: 1,9 százalékkal szállította le a kínai devizának az amerikai dollárral szembeni középárfolyamát. A jüannal nem lehet szabadon kereskedni. A kínai jegybank minden nap meghatározza a hivatalos középárfolyamot, ettől - az amerikai dollár esetében - legfeljebb két százalékkal mozdulhat el az árfolyam.
A keddi, 1,9 százalékos leértékelés kivételesnek számít, ennyire még sosem mozgatta a jüan árfolyamát a jegybank. A dollár-jüan árfolyamgrafikonon jól látszik, hogy milyen hatással volt a leértékelés a zöldhasú árfolyamára:
A leértékelés előzménye, hogy a legfrissebb adat szerint 8,3 százalékkal zuhant a kínai export. A kormány az olcsó jüannal erősítené a kivitelt, mert ha az export tovább csökken, veszélybe kerül az idei évre kitűzött hét százalékos gazdasági növekedés. A központi bank, közleményében külön kitért arra, hogy ez a nagy arányú leértékelés egyszeri kiigazító lépés volt.
Nemcsak a brit elemző látja úgy, hogy a leértékelés egy új korszak kezdete.
A fix árfolyamnak abban az értelemben, ahogy megszoktuk, vége"
- mondta a Bloombergnek az Australia and New Zealand Banking Group szingapúri elemzője, Khoon Goh.
Stephen Roach, az amerikai Yale egyetem oktatója is nehezen hiszi el, hogy a jegybank csupán "egyszeri kiigazítást" hajtott végre.
Szerinte is nőtt a devizaháború kockázata, ugyanis Kína riválisai versenyképességük megőrzése érdekében maguk is leértékelhetik saját devizáikat.
A hirtelen leértékelés a térség devizáit mindenesetre már lerántotta. A dél-koreai won, az Ausztrál és a szingapúri dollár is egy százaléknál nagyobbat esett az amerikai dollárral szemben a döntés után. Az amerikai dollár a forinttal szemben is nagyot erősödött délelőtt, majd egy korrekció után ismét felfelé indult az árfolyam.
A leértékelés hatására a kínai légitársaság részvényeinek értéke süllyedni kezdett, mivel a cégnek dollárban fennálló hitele van - a kínai deviza gyengülése a dollár erősödését eredményezi, ezért a tartozás értéke nőhet. A nyersanyagok világpiaci ára is csökkent, mivel sokan arra számítanak, hogy a kínai vásárlóerő csökken majd a gyenge jüan miatt.