A jövőt az oktatáson keresztül lehet megnyerni, ezért a gazdaságpolitikai célok megvalósulásának támogatását az MNB az oktatás, elsősorban a felsőoktatás, a közgazdászképzés és pénzügyi oktatás rendszerének megújításában és fejlesztésében, a tudományos tevékenység, a pénzügyi ismeretterjesztés támogatásában látja, tájékoztat A jövőbe történő befektetés nem pazarlás című közleményében a jegybank.
A Matolcsy György vezette intézmény szerint e cél eléréséért indították el az oktatási programjukat, többek közt a Pallas Athéné Közgondolkodási Programot, és e cél elérését szolgálják a vásárolt ingatlanok. A Pallas Athéné alapítványok egyébként csak a tőkéjük hozamait használják fel, magát a tőkét nem, emlékeztet a közlemény.
A jegybank szerint azért is jó, hogy a megvásárolt ingatlanok az MNB és az alapítványok kezébe kerültek, mert így
a nemzeti közvagyon gyarapodik, a korábban külföldre kerülő bérleti díjak, profit itthon marad, az ingatlanok pedig az évek óta tapasztalható állagromlás és pusztulás helyett oktatási célokra használatba kerülnek és megújulnak".
A luxust az jelentené, ha az ingatlanok haszna külföldre kerülne, illetve ha a "nemzeti kincseket" veszni hagynák, olvasható a közleményben. A jegybank azt is hangsúlyozza, hogy az elmúlt években nemhogy veszteséges nem volt, de
több tízmilliárdos nagyságrendű nyereséggel zárt",
A közleményt Matolcsyék Volner Jánosnak, a Jobbik parlamenti képviselőjének címezték. Volner János nemrég
kérdőre vonta a jegybankot (és a Fideszt), mert a Pallasz Athéné alapítványokra 160, ingatlanvásárlásokra pedig 90 milliárd forintot költött.
Volner szerint ezek felelőtlen luxuskiadások, amelyek csak Matolcsy György személyes ambícióinak kielégítését szolgálják. Volner János azt is furcsállta, hogy a kormány szerint nincs 150 milliárd a férfiak korkedvezményes nyugdíjára, a jegybank alapítványaira és ingatlanjaira viszont ennél több pénz is van.