Jóllehet nagy ralira még nem kell számítani, mivel a befektetők hangulata erősen nyomott, a gazdasági kilátások szerény javulása is elég lehet a kereskedői légkör megváltozásához. Ez pedig felhajthatja az olyan eszközöket, mint a mexikói peso, az orosz rubelkötvények vagy az indiai részvények – írja a Bloomberg az elemzői vélemények alapján.
Tekintve, hogy jövőre enyhe emelkedés jöhet a feltörekvő piacok általános gazdasági növekedésében, Geoffrey Dennis, a UBS Securities vezető globális részvénypiaci stratégája hangsúlyozta,
az idei évhez képest némileg optimistábbak 2016-tal kapcsolatban.
Az elemző egyébként a kínai, indiai és orosz részvényeket preferálja.
A háttérben az áll, hogy a fejlődő országok elmúlt 5 éves visszavonulása után Mexikótól Lengyelországig a talpra állás jelei látszódnak, ahogy az amerikai és az európai gazdaság bővül. Ráadásul bár 2012 óta majdnem 30 százalékos csökkenés volt megfigyelhető a feltörekvő piaci devizák piacán, ami a befektetőknek komoly csapást jelenthetett, egyes gazdaságoknak ez segített. Brazília, Törökország és India például könnyebben küzdöttek meg a gazdasági sebezhetőségeikkel, miközben csökkenteni tudták fizetési mérleg hiányukat, valamint felpörgették a versenyképességüket.
Nem mellékesen a feltörekvő piacok historikusan nem is számítanak drágának. Az MSCI feltörekvő piaci indexe a 2011-es csúcsa óta 30 százalékot süllyedt, és jelenleg a becsült nyereségek 12-szeresén folyik a kereskedés, ami majdnem egyharmadával kevesebb, mint az amerikai részvények benchmarkjának számító S&P 500 index esetében.
Általánosságban pedig elmondható, hogy a feltörekvő piaci devizák 16 százalékkal állnak a fair árazásuk alatt a dollárral szemben, ahogy a brazil real és a török líra rekord alacsony szintekre süllyedt idén – derül ki a Bank of Amerika modelljéből. A bank elemzői úgy is optimista hangvételt ütnek meg középtávon, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed közelgő kamatemelése miatt az árak továbbra is volatilisek maradhatnak.
Az eszközök erősen alulértékeltek, és van tér az exportok, valamint a közvetlen befektetések felfutására – hangsúlyozta a bank elemzője, Alberto Ades. Kiemelte, hogy a mexikói pesót és a lengyel zlotyt ajánlják az ügyfeleiknek az euróval szemben, valamint a hazai fizetőeszközben kibocsátott kötvényeket favorizálják Magyarországon és Indiában.
Miközben elismerik, hogy a bővülés a hosszú távú trend alatt maradhat, a Goldman Sachs elemzői szerint a fejlődő gazdaságok jövőre 4,9 százalékkal növekedhetnek, szemben a becsült 4,4 százalékkal 2015-re. Ez lehet az első általános erősödés 2010 óta.
A jövő év lehet az, amikor a feltörekvő piaci eszközök elérik a mélypontot, és összeszedhetik magukat
– írták a pénzintézet londoni stratégái. A kilátások szerint javulhat a növekedés, és a hozamok is szebbek lehetnek, noha nem annyira, mint a dübörgő 2000-es években – jelezték.
A Goldman a mexikói pesót és az orosz rubelt javasolja az ügyfeleinek a dél-afrikai rand és a chilei peso ellenében, valamint arra számítanak, hogy az orosz hazai kötvények ralizhatnak, ahogy az infláció lassul.
Mindazonáltal vannak súlyos kockázatok is a képben. Amennyiben például az amerikai jegybank agresszív kamatemelési ciklusba kezd, úgy a feltörekvő piaci vállalatok nehezebben tudják majd kifizetni az 1 400 milliárd dolláros adósságukat. A Barclays becslése szerint a bóvli minősítésű feltörekvő piaci cégek esetében a bedőlési ráta 7 százalékra emelkedhet jövőre a 2015-ös 3,8 százalékról, miközben a 20 éves átlag 4 százalék körül mozog.
Kína mindemellett erősen megszédült a túltermeléstől és az adósságállománytól, illetve a kereskedelmi partnereihez képest rekord magas jüan egyre nagyobb ellentmondásba kerül a lassuló gazdasággal. Ez pedig nyomást helyezhet a kormányra, hogy gyengítse a fizetőeszközét, jóllehet ezzel azt is kockáztatja, hogy leértékelési hullámot indít el a régióban. Nem mellesleg a kínai részvénypiac idei beszakadása már arra is rámutatott, hogy
a vezetés elég nehezen tud manőverezni a gazdasági növekedés élénkítése és a szükséges reformok között.
Számos lehetőség nyílik majd meg, ahogy a feltörekvő piacok növekedése stabilizálódik, de a kulcs a differenciálás – hangsúlyozza Ruchir Sharma, a Morgan Stanley Investment Management feltörekvő piaci részlegének vezetője.
A megelőző évtizedben ugyanis általános felfutás volt megfigyelhető a feltörekvő piacokon, de most visszatérünk az országspecifikus befektetésekhez – tette hozzá Sharma. Kiemelve, az egész csoport számára elég nehéz egy általános felívelés, de bizonyos piacokon megvan a lehetőség arra, hogy legalább is újra pozitív hozamokat produkáljanak.