Az amerikai S&P 500 index nem pénzügyi vállalatai 2015 végén 1,44 ezermilliárd dollárnyi készpénzt birtokoltak. Ilyen óriási összeg hallatán sokan arra gondolhatnak, hogy ezek a cégek nyilván újabb és újabb növekedési lehetőségeket keresnek. Ez azonban messze nem igaz: a FactSet adatai szerint ugyanis ezen társaságok állóeszköz beruházásai éves összevetésben majdnem 10 százalékkal csökkentek a tavalyi év utolsó negyedévében.
Mi több, a legnagyobb készpénztulajdonosok látszólag egyre inkább csak gereblyézik össze a pénzt. Egyedül a technológiai szektor volt az, ahol a készpénzes, illetve rövid távú beruházások év/év alapon emelkedtek 2015 negyedik negyedévében. Eközben a technológiai cégek csoportja
több mint 580 milliárd dollárnyi készpénz halmozott fel,
amely meghaladja minden más S&P 500 szektor állományát.
Noha az alacsony kamatkörnyezet miatti vérszegény hozamok arra utalnának, hogy a készpénzkirályok egy része ne legyen ennyire fukar, jelenleg mégis ott tartanak, hogy több pénzük van, mint amennyit egyáltalán el tudnának költeni.
A MarketWatch összegyűjtötte az 5 legnagyobb készpénztulajdonos vállalatot, kiegészítve a piaci kapitalizációjukkal.
A iPhone gyártója legendásan sok készpénzen ül, miközben a vállalat kapitalizációja 590 milliárd dolláros. A rendelkezésére álló
216 milliárd dollárnyi készpénzzel elméletileg megvásárolhatná az S&P 500 index 50 legkisebb vállalatát
is. Jóllehet ez talán nem volna a legbölcsebb lépés, valamit azért csinálhatna a cég a lenyűgöző állományával. Például dolgozhatna azon, hogy fokozza a teljesítményét, különösen a nemrég bemutatott iPhone SE kapcsán felmerülő problémák okán.
A befektetők emellett az osztaléknak, sőt akár a részvény-visszavásárlásnak is örülhetnének, különösen mivel úgy tűnik, az Apple részvények korábbi, iPhone által fűtött ralija lecsengeni látszik.
A General Electric (GE) a 290 milliárd dolláros piaci kapitalizációjának majdnem felét kitevő, 124 milliárdos készpénztömeggel bír. A jelentős tőke azt követően halmozódott fel, hogy a konglomerátum komoly korszerűsítésbe kezdett, és
visszatért az ipari gyökereihez.
A nagy kérdés azonban az, hogy a GE mit kezd a jelentős készpénzmennyiséggel, és hogyan formálja át az üzletét. Bár a befektetők eddig kedvelték, amit láttak, az új fejlesztések, például az összetett gépek és szoftverek tekintetében komoly kiadásokat jelenthetnek a vállalatnak. Idővel pedig az is kiderül majd, hogy a GE mekkora sikerrel használta föl a likvid tőkéjét.
A 430 milliárd dolláros piaci kapitalizációval bíró technológiai óriásnak szintén nem kell félnie a készpénzhiánytól. Noha az internetbuborék kipukkadása után egy nehézkes évtized következett, a
vállalat mégis fel tudott halmozni 114 milliárd dollárnyi készpénzt.
Ezzel együtt viszont igen sokat is költöttek, ahogy például 36 centre emelték az osztalékot a 2006-os 9 centről. Emellett volt néhány elhibázott felvásárlási akciójuk is, mint az aQuantive 2007-es megvétele 6 milliárdért, illetve a Nokia hardwerének megszerzése 6,2 milliárdért.
A befektetők azonban újra megszerették a céget, mióta Satya Nadella vezérigazgató átvette a gyeplőt,
és a Microsoft nyitott a felhő alapú megoldások felé.
Érdekes, hogy a Google mögött álló Alphabet az egyetlen olyan részvény a listán, amely folyamatosan felülteljesítő tudott lenni, miközben a 80 milliárdos készpénz és befektetési állománya csak alig 15 százaléka az 520 milliárd dolláros piaci kapitalizációjának. A vállalat ezzel együtt óvatosan kezeli a pénzügyeit, de
a hosszú távú befektetők így is szeretik a céget.
Erre ad okot az is, hogy a technológiai óriás 2015-ben 12,3 milliárdot költött kutatásra, és éves összevetésben 15 százalékkal növelte a létszámát.
Bár a Cisco a piaci kapitalizációjának (141 milliárd dollár) majdnem felét elérő (65 milliárd dollár) készpénzzel rendelkezik, ez mégsem tudta felnyomni a papírjának árfolyamát. Ráadásul a cég nemrég lendítette fel a részvény-visszavásárlási tervét 15 milliárdra, az elemzés hangsúlyozza, hogy ebből igen sok valójában a munkavállalóknak adott részvénykompenzációt jelenthet.
Miközben pedig a Cisco
3,7 százalékos osztalékot kínál,
a kifizetések még mindig csak durván harmadát jelentik a várható egy részvényre jutó nyereségnek. Emellett a cég milliárdos akvizíciókra is befizetett, mint a Sourcefire biztonsági cég megvétele 2013-ban vagy a Jaspers „internet of things” társaság megszerzése.
Mindezek azonban nem lendítették fel túlságosan a Cisco részvényeit, tekintve, hogy az elmúlt néhány évben együtt mozgott a Nasdaq Composite Index mutatójával, és számos társához képest alulteljesítő volt.