Péntekre is pihenőnapot vezetnek be Venezuelában, de nem azért, mert a gazdaság ennyire megengedheti magának a termelés csökkenését. A háromnapos hétvégével éppen spórolni próbálnak, az intézkedés egy energetikai vészterv része: a dél-amerikai országban nem termelnek elég áramot az erőművek, és a kormány azzal spórolna, hogy péntekenként bezáratják a munkahelyek nagy részét, hogy azok ne fogyasszanak.
Venezuela hiába rendelkezik a világ legnagyobb feltárt olajtartalékaival - 2011-ben 297 milliárd hordónyi olajat mértek fel a dél-amerikai országban,
többet, mint Szaúd-Arábiában,
igaz, ennek jelentős része nehezen lenne kitermelhető- , az elmúlt évtizedek rossz gazdaságpolitikája számos problémát okozott.
Hugo Chavez hatalomra kerülése óta jellemző volt az infláció és az – 1989 előtt a keleti blokk országaiban is tapasztalt – áruhiány. Mára azonban kritikussá vált a helyzet,
az infláció a 140 százalékot is meghaladta,
és olyan alapvető áruk is hiányoztak a boltokból, mint az étolaj vagy a wc-papír. A válságot az olajár zuhanása súlyosbította, ami nem csoda, hiszen Venezuela bevételeinek mintegy 96 százaléka származik az olajkivitelből.
A gazdasági válságnak tavaly politikai következményei is lettek, 17 év óta először elvesztette parlamenti többségét a kormányzó, Hugo Chavez egykori elnök alapította Egyesült Szocialista Párt. Nem sokkal később a venezuelai központi bank 2014 vége óta először ismertette az ország gazdasági mutatóit: mind kiderült, a tavalyi év első kilenc hónapjában
az ország GDP-je 4,5 százalékot csökkent,
ugyanebben az időszakban az infláció pedig 141,5 százalékot ért el. Januárban Nicolás Maduro venezuelai elnök 60 napos szükségállapotot rendelt el, ezalatt a kormány felhatalmazást kapott például arra, hogy átvegye az irányítást venezuelai vállalatok fölött, valuta- és árkorlátozást vezethet be.
A kormány dolgát azonban tovább nehezítette, hogy
az év eleje óta aszály sújtja Venezuelát.
Ez azért is probléma, mert az országban az elektromos áram nagy részét meglepő módon nem szénhidrogén-erőművek, hanem vízlépcsők termelik. Az országban 18 ilyen erőmű működik, de ezek közül a Caroni folyón működő Guri-gát a venezuelai áramtermelés mintegy 70 százalékáért felel, a folyó mostani vízszintje pedig kritikusan alacsony szintet közelít.
Az áramtermelés csökkenése miatt a kormány kénytelen korlátozó intézkedéseket bevezetni,
ennek része az üzemek pénteki bezárása.
Szintén az ipari áramfogyasztást mérsékelné az a rendelet amely az állami vállalatokat arra kötelezik, hogy 20 százalékkal vágják meg a saját fogyasztásukat. A korlátozások, valamint a háromnapos hétvége júniusig maradnak érvényben.
Kérdéses viszont, mennyire lesznek hatékonyak ezek az intézkedések, hiszen
az ipar Venezuelában nem a legnagyobb áramhasználó szektor,
a lakosság jóval több áramot fogyaszt. Nicolás Maduro ennek ellenére, legalábbis egyelőre nem rendelt el korlátozásokat a lakossági áramfogyasztásban.