Orbán Viktor miniszterelnök válaszolt Demján Sándor nyílt levelére, amiben az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke azt kérte tőle, hogy vizsgálja ki, hogyan érvényesültek a takarékszövetkezeti integráció által kitűzött célok. Demján azt írta, a kormányt és a miniszterelnököt félretájékoztatták a szektor számairól,
Spéder Zoltán FHB-ja kiszipolyozza a takarékokat.
Azt az Origo írta meg elsőként, hogy a Takarékbank június 15-i közgyűlésén arról dönthetnek a részvényesek, hogy többségi részesedést vásároljanak az FHB-ban (épp ez az, amire Demján Sándor figyelmeztetett).
Patai Mihály, a Bankszövetség elnöke pedig Varga Mihályhoz fordult, szerinte az integrációval többek közt az a probléma, hogy
a jegybank nem kizárólagosan felügyeli a takarékokat
(ahogyan más pénzintézeteket). Illetve azt is kifogásolta, hogy takarékszövetkezeti múlttal nem rendelkező pénzintézetek is beléphetnek az integrációba (jelenleg egy ilyen van, az FHB).
Válaszlevelében Orbán Viktor lényegében három dolgot közölt:
Orbán Viktor tehát a felszínen kiállt a takarékok integrációja mellett. Ez nem meglepő:
az integrációt az Orbán-kormány indította és vezényelte le még 2012 és 2014 között.
És az FHB-t is a kormány engedte be az integrációba, a belépést lehetővé tevő törvénymódosítást konkrétan Lázár János terjesztette be.
Ugyanakkor úgy látszik, a miniszterelnök és a kormány meghallotta a kritikákat, és a továbbiakban nem hunynak szemet a takarékok integrációja körüli problémák fölött.
Kérdeztük az érintettektől (Demján Sándortól, Patai Mihálytól és a Takarékbanktól), hogyan értékelik a fejleményeket, amint választ kapunk, cikkünket frissítjük.
A Bankszövetség azt közölte, hogy "egyetért a kormány és a MNB mai bejelentéseivel, valamint a benyújtott törvényi szabályozás alapelveivel. Meggyőződésünk, hogy a törvényjavaslat jelen formában történő elfogadásával
meg tud szilárdulni az európai színvonalú, egységes, a törvényes és az etikai elvárásoknak mindenben megfelelő magyar hitelintézeti szektor".
A szervezet szerint tervezett szabályozás nem egy bank- vagy egy integrációs csoporton belüli üzletpolitikát és szabályokat határoz meg, hanem a szektor egységes felügyeletét biztosítja. A Bankszövetség szerint
az egységes felügyelet a szektor kiszámítható és biztonságos működését garantálja,
épp ezért elengedhetetlen a megteremtése.
Csak találgatni lehet, milyen okok állnak a változások mögött. Mindenesetre az FHB nem akarta, hogy az állam is vegyen a kibocsátás alatt álló új részvényekből (ezzel csökkent volna az állam tulajdonrésze a pénzintézetben). A Nemzeti Vagyonkezelő már bírósághoz fordult az ügyben, végül az FHB beadta a derekát. Az kérdéses, hogy ez az ügy vezetett-e a viszony megromlásához, vagy már a megromlott viszony tünete volt-e.
Annyi biztos, hogy Spéder Zoltán, az FHB és a Takarékbank 2016 júniusáig minden támogatást megkaptak a kormánytól.
A takarékok államosítása és integrációja 2012-ben kezdődött,
Demján Sándor 2013-ban már írt emiatt két nyílt levelet Orbán Viktornak.
A folyamatot államtitkárként Vojnits Tamás vezényelte le. Vojnits 2010 és 2012 között az FHB Jelzálogbank igazgatótanácsának tagja volt, az integráció létrejötte után, 2013 és 2014 között a Takarékbank igazgatóságának tagja lett, 2014 óta vezérigazgató-helyettes.
Az FHB Jelzálogbank 2014 februárjában vásárolta be magát 25 százalékkal a Magyar Takarék Befektetési és Vagyongazdálkodási Zrt.-be,
a vállalat tulajdonosai között 2014-ben még olyan cég is volt, amelynek Vojnits Tamás volt az ügyvezetője.
A Magyar Takarék vásárolta meg a Takarékbankot, a takarékszövetkezetek központi bankját 2014 augusztusában az államtól, egészen pontosan a Magyar Postától és a Magyar Fejlesztési Banktól (MFB). Az MFB a maga részesedését a német DZ Banktól vásárolta, a Posta részesedésszerzését a parlament lényegében törvényben írta elő, kiszorítva az addig többségben lévő takarékokat a Takarékbank tulajdonosai közül (erről itt írtunk részletesen).
A Magyar Posta, az FHB és a Takarékbank tangója ezzel még nem ért véget. A Posta és az FHB Kereskedelmi Bank sokáig stratégiai partnerségben működtek együtt, 2014 szeptemberében aztán bejelentették, hogy a Posta 49 százalékos tulajdonrészt szerez a bankban.
Vagyis a Posta (állami cég) gyakorlatilag részesedést adott a Takarékbankból az FHB-csoportnak, aztán bevásárolta magát az FHB-ba.
Az FHB (a Jelzálogbank és a Kereskedelmi Bank) 2015 szeptemberében lépett be a takarékszövetkezeti integrációba.
A belépéssel az FHB-bankok lemondtak önállóságukról,
mivel a Takarékbank és a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) a tagokra kötelező szabályokat határozhatnak meg.
Adva, hogy az FHB-nak viszont tulajdonrésze van a Takarékbankban, és hogy
a Takarékbankot is Spéder Zoltánhoz és az FHB-hoz köthető emberek vezetik (például Vojnits Tamás),
ez valószínűleg nem volt nagy áldozat.
A belépéssel az FHB-bankoknak már nem kell önállóan elég tőkét felmutatniuk, mert az integráció pénzintézeteit egybe számolják. Az integrációban pedig bőven van tőke, a takarékok nem használták fel azt a 136 milliárd forint szavatolótőkét, amit az államosítás után arra kaptak, hogy legyen miből rendbe tenni a bajba jutott takarékokat.
Az FHB-csoportnak a cégadatok tanúsága szerint igencsak jól jön az integráció tőkéje. Az FHB Jelzálogbank 2014-et 19 milliárd forint veszteséggel zárta (a megelőző két évben 127 millió, illetve 1,8 milliárd nyereséggel zárt). Az FHB Kereskedelmi Bank vesztesége 2012-ben 3,8 milliárd forint volt, 2013-ban 0,9 milliárd, 2014-ben pedig 11 milliárd forint.