Ebben az évben 84 százalékkal 1,7 milliárd dollárra csökkenhet a kínaiak közvetlen külföldi ingatlanbefektetéseinek mértéke, és jövőre ez a szint további 15 százalékkal 1,4 milliárdra zsugorodhat – idézi a Bloomberg a Morgan Stanley elemzését.
A nagy kínai vásárlási hullám 2013-ban kezdődött el, amikor a kínai tőke elkezdett külföldi kereskedelmi ingatlanokat venni, mivel a hazai árak rendkívül magasak voltak.
A cél akkor az volt, hogy a befektetők fedezzék magukat a gyengülő jüannal szemben.
A kínai fizetőeszköz egyébkén a pekingi szigorítások hatására erősödni kezdett.
A másik ok egyszerűen a nyereség volt. Az olyan városokban ugyanis, mint Sydney, a bérleti díjakból és az állampapírokból adódó hozamok különbsége igencsak jó üzletet jelentett a kínai befektetőknek. Majd jött a további a segítség, amikor 2016 júniusában Nagy-Britannia megszavazta az Unióból való kilépést, a font pedig lendületes esésnek indult. Noha Londonban még mindig vannak folyamatban lévő tranzakciók, azok száma egyre csökken.
A fordulat oka az volt, hogy Peking bekeményített. Ahogy pedig a kínai vezetésnek szüksége van a pénzre az Egy övezet, egy út programjához, a jüan pedig erősödik,
a jövőben a külföldi ingatlanbefektetések további zsugorodása várható.
Különösen úgy, hogy Peking megszigorította a külföldi befektetések szabályait, visszafogva ezzel az olyan nagyvállalatokat is, melyek előszeretettel vásároltak például futballklubokat vagy luxusszállókat.
Ezzel együtt nagy pofont kaptak az olyan cégek, mint a China Life, az Anbang vagy a HNA, melyek a legnagyobb ütemben fektettek be a nemzetközi ingatlanpiacon. Csak az Egyesült Államokban ezek a társaságok közel 17 milliárd dollár értékben vettek kereskedelmi ingatlanokat az elmúlt 24 hónapban.
Következésképpen a jelenlegi helyzet alapján úgy tűnik, nem folytatódhat a kínai befektetők korábbi ingatlanvásárlási üteme. Ennek pedig globális jelentősége is van, mert például Londonban a kínai tőke állt tavaly a kereskedelmi ingatlan tranzakciók egynegyede mögött – 1 százalékos növekedést mutatva a megelőző évhez képest.
Emellett az Egyesült Államokban Kanada után Kína számít a második legnagyobb külföldi befektetőknek, de Ausztráliában a tranzakciók összesített értékének 12-25 százalékát adta kínai tőke az elmúlt 2-3 évben.
Hongkongban idén eddig kínai cégek vásárolták meg az eladott lakóterületek 80 százalékát,
és 2012, illetve 2016 között mintegy 6,5 milliárd dollárt költöttek el irodahelyekre.
Az egyetlen tényező, amely némileg enyhítheti a sokkot, hogy számos kínai cég egyébként is külföldön tárolja a vagyonát, vagyis nem kell teljesen leállnia a vásárlással. Ráadásul vannak más olyan ázsiai befektetők is – például Hongkongból –, akikre azért számíthat a globális ingatlanpiac. Hogy ez elég lesz-e a kínai tőke kiesésének pótlásához, az a globális ingatlanpiac egyik legizgalmasabb kérdése lehet a közeljövőben.