Fokozódott a globális osztalékfizetési ütem az év második negyedévében, köszönhetően az egyre szélesebb körben kiterjedő világgazdasági növekedésnek. Ezzel együtt hosszú évek után a bankok is újra elkezdtek lendületesebben osztalékokat fizetni – írja a Financial Times.
A különleges tételektől, a devizahatásoktól, valamint egyéb tényezőktől megtisztított osztalékok 7,2 százalékkal bővültek a júniusban véget ért három hónapban a tavalyi azonos időszakhoz képest. Ez pedig a legerősebb növekedési ütem volt 2015 vége óta.
Az izmosodás elsősorban az egyre összehangoltabb világgazdasági növekedésnek tudható be – derül ki a Janus Henderson Global Dividend Index jelentéséből. Tavaly a vállalati eredmények mellett az amerikai elnökválasztás körüli bizonytalanságok azt eredményezték, hogy az általános osztalékfizetés éles zsugorodást mutatott.
Az idei második negyedévben azonban az osztalékok minden régióban egységesen növekedni tudtak.
A világgazdaság jelenleg igen támogató környezetet biztosít a vállalati profittermelés számára, ami pozitív hatással van az osztalékokra is – mondta Alex Crooke, a Janus Henderson szakértője.
A pénzügyi intézmények ezzel együtt a globális osztaléknövekedés felét adták az idei második negyedévben – derül ki a jelentésből.
A bankok osztalékai éves alapon közel 9 százalékkal, 58,4 milliárd dollárra emelkedtek.
Ennek legfőbb oka, hogy a pénzintézetek folyamatosan normalizálják a nyereségességüket – jelezte Crooke. Ráadásul a bankok egyre stabilabb tőkeszintekkel működnek, ami nemcsak a szabályozók számára kedvező, de a befektetőknek is, mivel így lehetőség nyílik a jelentősebb osztalékfizetésre.
Nem véletlen tehát, hogy a Janus Henderson feljavította a 2017-re vonatkozó osztalékfizetési prognózisát. Miután 50 milliárd dollárral fokozták a januári várakozást, a legfrissebb előrejelzés szerint 1208 milliárdos lehet az idei teljes osztalékfizetés.
Az egyes régiók tekintetében az látszik, hogy az Egyesült Államokban 5,9 százalékkal emelkedtek az osztalékok a második negyedévben.
A feltörekvő piacokon ezzel együtt igen látványos, 27,1 százalékos volt a bővülés,
melyet elsősorban a fémbányászatban utazó vállalatok eredményei hajtottak.
Európában a megtisztított osztalékok 5,8 százalékkal nőttek, miközben a társaságok 86 százaléka vagy megemelte, vagy tartotta az osztalékfizetési mértéket. Jelentős kivételnek számított azonban a Commerzbank, amely törölte a kifizetéseket, mivel éppen átszervezésen megy keresztül.
Nagy-Britanniában szintén a bányacégek állnak a 6,1 százalékos izmosodás mögött – amely szám meghaladta a Janus Henderson várakozásait. A szakértők külön kiemelték a Glencore-t, amely visszaállította az osztalékfizetését. Mindazonáltal
a szigetországban a devizahatástól és más tényezőktől nem tisztított osztalékok 3,5 százalékkal, 32,5 milliárd dollárra csökkentek,
ami nagyrészt a font dollár elleni gyengülésének tudható be.