Úgy tűnik, elterjedt egy új, alternatív paradigma arra vonatkozóan, hogyan számítják ki a befektetők egy részvény értékét – mondja a 7 milliárd dolláros Greenlight Capital hedge fund alapítója, David Einhorn.
A jelenlegi piaci környezet igencsak nehéz terep azon befektetőknek, akik olyan papírokra fókuszálnak, melyek erős fundamentumokkal rendelkeznek, viszont ezekhez képest olcsónak számítanak. Nem véletlen, hogy ezt a kategóriát továbbra is túlszárnyalják azok a részvények, melyek elsősorban a jövőbeli növekedési potenciáljuk miatt erősek és igen drágák.
Einhorn ebben a helyzetben felteszi a kérdést, nem lehetséges-e, hogy itt nem csupán egy időszakról van szó, hanem
alapjaiban kérdőjeleződik meg az a befektetési stratégia, amely a ténylegesen elért vagy elérhető profitok alapján súlyozza a részvények értékét
– idézi a befektető kedden kiadott véleményét a Business Insider.
Egyes papírok teljesítményét nézve, úgy tűnik, valóban egy „alternatív paradigma" alakult ki a piacokon az értékek megítélésekor. Mi van akkor, ha egy részvény értékének semmi köze ahhoz, hogy jelenleg vagy a jövőben a vállalat milyen nyereséget tud termelni? Mi van, ha sokkal fontosabb ennél, hogy mekkora változást vagy újítást tud hozni, akár társadalmi, akár iparági szinten?
A hedge fund guru a feltett kérdései után három olyan jól ismert részvényt emelt ki, amely szerinte igen jól példázza az új paradigma működését.
Ez az Amazon, a Tesla, valamint a Netflix.
Einhorn kiemelte, az Amazon és a Tesla papírjainak például jelentősen esniük kellett volna az elmúlt negyedévben a cégek pénzügyi eredményei alapján.
Az Amazon esetében például felmerül a kétség azzal kapcsolatban, hogy bár tény, a cég alapvető hatást gyakorol a kiskereskedelemre, és számos iparági vállalat profitját képest felforgatni, ezeket a nyereségeket egyáltalán nem biztos, hogy magához is tudja szívni. Jelen pillanatban azonban a piac más állásponton van – mondja Einhorn. A befektetőknek ugyanis ez a felkavarás is elegendő a rajongáshoz.
A másik példa a Tesla, amely borzalmas negyedévet produkált, nemcsak a jelenlegi eredményei, de a jövőbeni kilátásai terén is. Ennek ellenére a cég papírja csak kevesebb mint 6 százalékot esett, miközben
a Greenlight elemzői szerint ennél sokkal nagyobb csökkenés is indokolt lett volna.
Végül ott van a Netflix, amelynek vezérigazgatója a negyedéves konferencián közölte, a negatív szabad cash flow bizonyos értelemben hatalmas siker indikátora lesz. A Greenlight ezzel szemben igencsak szkeptikus a Netflix valós teljesítményével kapcsolatban.
A Greenlight Capital alapjai egyébként 6,2 százalékot emelkedtek a harmadik negyedévben, és ezzel 3,3 százalékos hozamot produkáltak ebben az évben.