Magyarországon több mint egymillió ember szorul – időszakosan vagy állandóan - gyógyászati segédeszközre a mindennapi élete során, nagyrészük egyszerre többfélét is kénytelen használni.
Az érintettek többsége alacsony jövedelmű nyugdíjas vagy valamilyen fogyatékossággal élő személy, így a segédeszközöket terhelő 27 százalékos áfa is jelentős kiadást jelent számukra.
A MEOSZ és a partnerszervezetek azt szeretnék elérni, hogy a gyógyszerekhez hasonlóan a támogatott gyógyászati segédeszközök áfája is 5 százalék legyen.
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével elkészítette a támogatott gyógyászati segédeszközök áfájának 5 százalékra történő csökkentését célzó javaslatát, melyet támogatóként az Orvostechnikai Szövetség, az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete, a Forgalmazók az Egészségért Szövetség, a Nemzeti Betegfórum valamint a Hallókészülék Gyártói Képviseletek és Forgalmazók Országos Szövetsége is jegyzett
A Kormányzat képviselőinek kérésére a Forgalmazók az Egészségért Szövetség és az Orvostechnikai Szövetség kidolgozta szakmai anyagát a támogatott gyógyászati segédeszközök áfacsökkentéséről és annak gazdasági hatásairól,
melyet megküldtek a korábbi kormányzati ciklus szakmapolitikai képviselői részére, utóbb pedig Kásler Miklós új emberi erőforrás miniszter részére, valamint az egészségpolitika illetékes vezetői részére is, kérve a javaslat támogatását és a Pénzügyminisztériummal a tárgyban szükséges tárgyalások lefolytatását.
A MEOSZ és a SINOSZ most benyújtott javaslatában úgy véli: a Kormánynak az elmúlt években a gazdasági növekedés érdekében megtett lépései mára lehetővé teszik a jól teljesítő magyar gazdaságban a támogatott gyógyászati segédeszközök áfájának általunk javasolt csökkentését, hozzájárulva ezzel a betegek és fogyatékossággal élő személyek terheinek enyhítéséhez, jobb életminőségük eléréséhez.
A hazai gyógyászati segédeszköz támogatási rendszer korrekciójára a javaslat szerint több tekintetben is szükség van.
Az „Egészséges Magyarország 2014-2020" Egészségügyi Ágazati Stratégia célként fogalmazza meg az egészségben eltöltött évek növelését, a lakosság várható élettartamának emelését, az egészségtudatos magatartás javítását, a területi esélyegyenlőtlenségek csökkentését, a megváltozott munkaképeségűek munkapiaci integrációját, melyhez a gyógyászati segédeszköz támogatási rend korrekciója elengedhetetlen. A MEOSZ és a SINOSZ úgy véli, hogy javaslatuk hozzájárul ezen stratégiai célok megvalósításához.
A MEOSZ és a SINOSZ által javasolt intézkedés várhatóan 2 milliárd forinttal csökkentené az idősek, a betegek és a fogyatékossággal élő személyek munkapiaci kiadásait, mivel ennyivel kevesebb általános forgalmi adót fizetnének a támogatott gyógyászati segédeszközre szorulók.
Ez a 2 milliárd forint ugyan csökkentené a költségvetés bevételeit, ugyanakkor csökkenne 10 milliárd forinttal a költségvetés által fizetendő gyógyászati segédeszköz támogatás összege. Rendkívül fontos az is, hogy az áfa-csökkentéssel fennmaradt összeget továbbra is a segédeszköz támogatásban használják fel; azt a gyógyászati segédeszköz ellátás korszerűsítésére, fejlesztésére fordítsák, mint például új eszközök támogatási rendszerébe történő felvételére, szolgáltatások és termékminőség javítására.