Kína, India és Délkelet-Ázsia ma a világ leggyorsabban növekvő országai, illetve térségei között vannak, de a nemzetközi befektetők portfóliói alapján úgy tűnik, sokan vagy nem veszik észre a lehetőséget, vagy félnek megragadni azt.
A Fidelity International elemzése rámutatott, a régió a feltörekvő piacok motorja, és nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a feltörekvők felülteljesítők legyenek globális viszonylatban.
Ha megnézzük az ázsiai országokat, akár a belső fogyasztás, akár a vállalatok állapota szempontjából, egyaránt arra jutunk, hogy Ázsia még mindig nagyon jó formában van
– mondta a CNBC-nek Medha Samant, a Fidelity befektetési igazgatója.
Hozzátette viszont, ha vetünk egy pillantást az ázsiai gazdaságok globális súlyára, illetve azok arányára a globális portfóliókban, akkor komoly szakadást találunk. A kontinens óriásai és kisebb, de gyorsan növekvő gazdaságai ugyanis rendkívül csekély szerepet játszanak csak a nemzetközi részvénypiaci portfóliókban. Ráadásul ezek a térségek ma „ésszerű" árazásokkal forognak, vagyis már nem számítanak különösen olcsónak. Ez azt jelenti, hogy a feltörekvő piacokon befektető szereplők már elkezdték beárazni a pozitív trendeket.
Ezt támasztja alá, hogy
az MSCI feltörekvő piaci mutatója, amely magában foglal kínai, dél-koreai, tajvani, indiai és brazil papírokat is, közel 12 százalékot erősödött az év eleje óta.
Mi több, egyes elemzők szerint az index még tovább emelkedhet 2019-ben, elsősorban a kínai gazdaságélénkítő lépéseknek köszönhetően – melyekhez társul még, hogy az elmúlt hetekben Kína újra erős makroadatokat kezdett közreadni.
A gyenge befektetői étvágy hátterében számos tényező állhat, azonban ebből a szempontból izgalmas lehet a JPMorgan egyik stratégájának véleménye. Hannah Anderson a CNBC-nek jelezte, fontos hogy nagyon óvatosan interpretálják a hónapról hónapra megjelenő adatokat. Noha a szakértő ezt elsősorban Kínára vonatkoztatva mondta,
a globális befektetők nézőpontjából valódi probléma lehet nemcsak a hivatalos adatok megbízhatósága, de a hosszabb távú trendek és kockázatok értékelése is.
Következésképpen, sokan talán azért maradnak távol az ázsiai részvényektől, mert sokkal kevésbé látják stabilnak azok háttereit a nyugati papírokhoz képest.