Júliusban a bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset 10,7 százalékkal, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset pedig 10,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest - közölte a KSH.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkeresete - a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél - 362 600, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 372 600 forint volt.
A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 241 100, a kedvezményeket is figyelembe véve 248 600 forint volt.
A közlés szerint:
A nemzetgazdaságban közfoglalkoztatás nélkül alkalmazottként munkában állók száma 1,1 százalékkal növekedett, a versenyszféra létszámnövekedése 1,7 százalékos volt, míg a közszférában 1,6 százalékkal csökkent a létszám az előző év azonos hónapjához képest, így egyre gyorsuló ütemben az üzleti szféra növekedése hajtja a foglalkoztatást, ami kedvező a versenyképesség és az adófizetői bázis szempontjából is - írja az adatokat kommentálva Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője.
2015 óta az egyedi kifizetésektől megtisztított rendszeres bérek 52,3 százalékkal nőttek a magyar munkaerőpiacon, ami példátlan felzárkózást jelent a hazai nemzetgazdaság történetében.
A 2013-tól 2019 végéig terjedő periódus alatt 52 százalékot nőnek a reálbérek az idei tendenciákat is figyelembe véve, mivel 2019-re 10,3 százalék körüli éves növekedést várunk a bruttó bérekben, a reálbér-növekedés így pedig 6,5 százalék felett alakul majd.
A továbbra is kifeszített munkaerőpiac és a rekordalacsony munkanélküliség miatt
a bérnövekedés dinamikája a következő időszakban is hasonlóan intenzív marad,
a képzett munkaerő hiánya gyakorlatilag a gazdaság minden szektorában érzékelhető az utóbbi 2 évben.