A társaság tőzsdei megjelenéséről eddig annyit lehetett tudni, hogy valamikor az utolsó negyedévben kerül rá sor. A napokban azonban az alapító brit milliárdos-üzletember, Richard Branson olyan nyilatkozatokat adott, hogy ezek az elképzelések a tervezettnél korábban – akár már a negyedév legelején - megvalósulhatnak.
A Virgin Galactic lesz az első űrturizmussal foglalkozó cég a tőzsdén.
Branson üzleti terveiről nyilatkozva a CNBC-nek azt is elárulta, hogy a cégben az irányító többségi részesedést mindenképpen szeretné megőrizni, és nagyjából a társaság részvényeinek 51 százalékát fogja megtartani. Mindemellett azt is hangsúlyozta, hogy hosszú távra tervez, ezért nem fog a papírjaitól megválni.
Az üzletember a társaság növekedési stratégiáját körvonalazva aláhúzta, hogy
több kontinensen is szeretnék elérhetővé tenni az űrutazást.
Fontos mérföldkőhöz érkezett egyébként a Virgin Galactic júliusban, ekkor ugyanis bejelentették, hogy a további fejlődés érdekében összeolvadnak az ismert kockázatitőke-befektető, Chamath Palihapitiya Social Capital Hedosophia (SCH) nevű cégével. Az egyesülés révén egy 1,5 milliárd dollár értékű társaság jöhet létre. A Virgin Galactic a tranzakció lezárulta után jelenhet meg a New York-i parketten.
Már nincs messze a tőzsdei debütálásunk
– mondta Branson a CNBC-nek adott interjújában abból az alkalomból, hogy a napokban már bemutatták azokat a speciális űrruházatokat is, amelyeket az Under Armour céggel közösen fejlesztettek ki.
Palihapitiya pedig még júliusban azt nyilatkozta a CNBC-nek, hogy a Virgin Galactic a szoftvercégekéhez hasonló marzsokkal kecsegteti a befektetőket, azaz a társaság értékének jelentős növekedésére számít. Szerinte a hozam-kockázat arány nagyon vonzóvá teheti az űrturizmust, mint befektetési területet.
Az UBS prognózisa szerint ez az iparág egy évtized alatt 3 milliárd dolláros piaccá fejlődhet.
Igaz, ma még csak gyerekcipőben jár.
A Virgin Galactic űrrepülőgépe a két pilótán kívül egyébként hat utast lesz képes a világűrbe repíteni. Egy jegy ára ugyan 250 ezer dollárba kerül majd, de a legfrissebb híradások szerint már 603-an szerepelnek a várólistán.
Az első űrjáratok az új-mexikói Spaceport America légikikötőből fognak felszállni. Ám Branson komoly terveket dédelget, hiszen más kontinensekről is szeretné útnak indítani űrrepülőgépeit.
Tárgyalásokat folytatunk arról, hogy Abu Dhabiban is kialakítsunk egy légikikötőt
- közölte az üzletember –,
de már Olaszország, Nagy-Britannia és Ausztrália is jelezte az érdeklődését
Emellett több ázsiai országról is szó van, ám mind közül a legizgalmasabb egy svédországi űrrepülőközpont lehetne, hiszen innen felszállva az északi fény látványa különleges élményt kölcsönözne egy űrrepülés számára.
A Virgin Galacticról tehát egyre több információt lehet megtudni, egyetlen dolgot azonban továbbra is hétpecsétes titokként kezel Branson. Mégpedig azt, hogy kit visz majd el magával az első űrutazásra, amelyre valamikor a jövő évben kerülhet sor.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.