Bár a magyarok háromnegyede (72 százalék) azt vallja, hogy neki a karácsony az evésről, a szilveszter pedig a bulizásról szól, a többség mégis inkább a szolid ünneplést választja az év utolsó napján, a második gondolata a szilveszter kapcsán pedig a virsli.
Ha szilveszter, akkor tízből kilenc magyarnak a pezsgő jut először eszébe, heten a virslivel, négyen pedig a házibulival kötik össze gondolatban az óév búcsúztatásának estéjét.
Minden második ember beszélgetős, társasozós összejöveteleken szereti tölteni a szilvesztert,
zenés mulatságba a válaszadók közel negyede megy szívesen, honfitársaink másik negyede pedig inkább otthon marad, és tévénézés közben köszön el az idei esztendőtől.
A felmérés eredményei szerint alig van olyan ember, aki ne szeretné a virslit. A legnépszerűbb kísérője a mustár: a magyarok 72 százaléka csak mustárral, 13 százaléka pedig ketchuppal és mustárral eszi. Csak magában, szósz nélkül pusztán minden századik ember tányérján jelenik meg a virsli.
A majonéz és a majonézes torma népszerűbb kísérő, mint önmagában a ketchup: a válaszadók több mint hatoda majonézzel, míg simán ketchuppal csak minden huszadik ember fogyasztja.
Legjobban a roppanós bécsit szeretjük (ötből négyen ezt választják), a második nagy kedvenc pedig a frankfurti virsli.
A válaszadók 93 százaléka szerint virsli nélkül nincs szilveszter.
Felhasználási módja szinte végtelen: főzhető és süthető is, önmagában és szószokkal is megállja a helyét, de a kísérletező kedvűek tehetik tésztabundába vagy akár lencsesalátába is.
A magyarok kedvenc virslis étele a frankfurti leves (35 százalék),
de bármilyen főzelék mellé is szívesen fogyasztják (34 százalék).
Érdemes minél magasabb hústartalmú készítményt választani, a mennyiség helyett pedig a minőség lebegjen a szemünk előtt"
– tanácsolja Kubányi Jolán, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke. Úgy tartja a mondás, hogy a malac az, amelyik kitúrja a földből a szerencsénket a jövő évre. Babonásoknak érdemes tehát sertéshúsból készült virslit választani.
Borsó, bab, lencse – ezeket mind ehetjük a babona szerint, hogy az új évben sok pénz álljon a házhoz.
A felmérésből kiderül, hogy a közvélekedéssel ellentétben a férfiak babonásabbak, mint a nők azzal kapcsolatban, hogy mi kerülhet január elsején az asztalra.
A válaszadó férfiak 52 százaléka kerüli a baromfit és a halat,
nehogy elvigyék a szerencséjét. Ugyanez pusztán tízből négy nőről mondható el.
A legbabonásabb korosztály a negyveneseké: majdnem minden második válaszadó szem előtt tartja a menüválasztásnál a hiedelmeket. A 20-as korosztály viszont fütyül a babonákra: 85 százalékuk egyáltalán nem foglalkozik a szilveszteri étkezést övező mendemondákkal.