Az elektromos autókat gyártó sztárvállalat részvénye hamarosan bekerülhet az S&P 500 indexbe, ami hatalmas siker volna a cég alapítója, Elon Musk számára is. Ráadásul ez a vállalat árfolyamát is jelentősen megdobhatja, mivel komoly többletkeresletet generálhat. A Tesla papírja azonban az elmúlt 12 hónapban már így is 500 százalékot emelkedett – írja a Reuters.
Mindeközben a vártnál jobb második negyedéves autóeladások következtében az elemzők többsége úgy véli, hogy a Tesla várhatóan nyereségről számol majd be a július 22-én esedékes gyorsjelentésében.
Ez pedig azt jelentené, hogy a vállalat először érne el négy negyedéves összesített profitot, amivel a cég átugraná az egyik kulcsfontosságú akadályt az S&P 500 indexbe való belépéshez.
Jelenleg a Tesla piaci értéke nagyjából 250 milliárd dollár, amivel az egyik legértékesebb olyan vállalat volna, amely valaha belépett az S&P 500 indexbe – a Tesla értéke egyébként már most meghaladja az indextagok 95 százalékának értékét.
Noha az elemzők és a befektetők egyre magabiztosabbak azzal kapcsolatban, hogy a Tesla hamarosan bekerülhet az S&P 500-ba, az S&P Dow Jones szóvivője egyelőre nem számolt be semmilyen konkrét változtatásról.
Ezzel együtt az S&P Dow Jones vezető indexelemzője, Howard Silverblatt úgy látja, a mostani helyzet sokban hasonlít az 1999-2000-es internetbuborék időszakához.
Akkor, 1999-ben, a Yahoo például 64 százalékot emelkedett mindössze öt kereskedési nap alatt, az indexbe való bekerülésről szóló bejelentés és a tényleges belépés között.
A Yahoo piaci értéke akkor nagyjából 56 milliárd dollár volt.
Silverblatt szerint a befektetők számára a Yahoo fontos tanulsággal szolgálhat. Ha ugyanis valaki akkor kezd el bevásárolni egy vállalat részvényéből, amikor hivatalossá vált, hogy bekerül az S&P 500-ba, akkor az már későnek számít. Abban az értelemben legalábbis, hogy valószínűleg hatalmas prémiumot kell majd fizetnie ahhoz képest, amennyiért hozzájuthatott volna a papírhoz néhány héttel korábban.
A bekerülésnek továbbá azért is van komoly jelentősége, mert számos befektetési alap követi az S&P 500 mutatót, vagyis számukra is fontos hír lehet a döntés.
Jelenleg az alapkezelők összesen mintegy 4400 milliárd dollárnyi tőkét kezelnek olyan alapokban, melyek követik az S&P 500 részvényindexet.
Az aktívan kezelt alapok még dönthetnek úgy, hogy esetleg túlárazottnak látják a Tesla részvényét, vagy bizonytalannak ítélik meg a vállalat jövőjét, és ezért nem fektetnek be. A passzívan kezelt indexalapok számára viszont a Tesla mindenképpen valamilyen részt jelentene majd a portfóliókban.
Ha pedig a Yahoo példáját követve a Tesla is tovább ralizik, akkor a folyamat nagy vesztesei a shortolók lennének. A Tesla esete ugyanis azért izgalmas, mert a gigantikus árfolyam-emelkedés mellett az elektromos autó gyártó cég részvényének esésére fogadnak a legtöbben (dollárban számolva) az összes amerikai vállalat közül.
Mindösszesen 19 milliárd dollárnyi tőkét tettek föl arra, hogy a Tesla részvénye esni fog.
A befektetők között nagyjából egyetértés van azzal kapcsolatban, hogy a mostani emelkedés mögött már ott van annak az egyre reálisabb lehetősége, hogy a Tesla bekerül az S&P 500-ba. Ha viszont ez valamiért mégis meghiúsul, akkor nem kizárt, hogy komoly árfolyamesés jöhet a társaságnál – amin viszont már nagyot nyerhetnének a shortolók.