Noha a világ második legnagyobb gazdasága lendületes felívelést mutat a járvány tavaszi negatív hatásait követően, ez a talpra állás nem annyira erős, mint azt sokan gondolják – mondta a CNBC-nek Leland Miller, a China Beige Book kutatócég vezetője.
Kétségtelen, hogy Kína fölpattanása látványos, azonban éves összevetésben a számok már nem annyira kedvezők
– mutatott rá Miller. Hozzátette, az is problémát jelent, hogy a gazdasági növekedés nem terjed ki megfelelően az ország egészére.
Az látszik, hogy a nagyvárosok és a tengerparti térségek elég jól teljesítenek, azonban az ország többi része igencsak le van maradva – hangsúlyozta a szakértő. Kínában tehát lényegében egy kettős talpra állás tapasztalható. A pekingi vezetés nyilvánvalóan a nagyvárosokra jellemző felívelést igyekszik hangsúlyozni, azonban a vidéki régiókban messze nem ilyen lendületes a növekedés.
Az amerikai mintára elkészített, úgynevezett kínai bézs könyv egy független kutatás, amely 3300 kínai vállalkozást kérdezett meg augusztus 13. és szeptember 12. között.
A felmérés egyértelműen arra jutott, hogy a kínai növekedés jelentős részét a gazdagabb városi térségek mutatják.
Éves alapon azonban az látszik, hogy az ország minden térségében kétszámjegyű ütemben csökkentek a bevételek és a profitok az idei harmadik negyedévben, de egyes területeken a megelőző negyedévhez képest is zsugorodtak a kibocsátások és a megrendelések.
Miller szerint az is aggasztó trend, hogy a vállalatok nem vesznek föl olyan mértékben hitelt, mint ahogy az normális esetben egészséges volna. Ez különösen a kis és közepes vállalatokra igaz, melyek sokkal kevesebb hitelt mernek fölvenni, mint a második negyedévben.
Mindez pedig arra utal, hogy az üzleti szektor egyelőre még nem érzi teljes egészében a gazdasági kilábalást, és sokan még hezitálnak hiteleket fölvenni az újabb beruházásokhoz
– emelte ki a szakember.
Kína egyébként az első ország volt, melynek gazdaságát lehúzta a járvány, aminek eredményeként a kínai GDP 6,8 százalékkal csökkent az idei első negyedévben. Ahogy aztán az ország folyamatosan újranyitotta a gazdaságát, a második negyedévben már 3,2 százalékos volt a növekedés.
Az elmúlt napok alapján a fentiek mellett is van ok az optimizmusra. Most ért véget ugyanis az Aranyhét nevű egyhetes ünnep, melynek során összesen 600 millió ember utazott az országban. Ez elmarad a tavaly mért 800 milliótól, azonban jól látszik, hogy a lakosság már sokkal bátrabb, és az élet egyre inkább tér vissza a normális kerékvágásba.
Ennek pedig a kiskereskedelem lehet a legnagyobb nyertese, ami különösen fontos lehet most Kínában, amikor a kormány igyekszik nagy hangsúlyt fektetni a belső fogyasztásra.
Az ANZ Research egyébként úgy számolt, hogy 637 millió aktív hazai turista mellett a turisztikai szektor bevételei idén 466,56 milliárd jüant (69,5 milliárd dollár) értek el az ünnepi szezonban.