Pénteken is folytatódott a jüan szárnyalása, miután a fizetőeszköz komoly erősödést mutatott a héten, amikor kedden 17 hónapos csúcsot sikerült elérnie az amerikai dollárral szemben – ahogy a jüant dolláronként 6,7136-os szinten jegyezték. Noha szerdán és csütörtökön némileg gyengült a kínai deviza, a hosszú távú trend alapján tartós lehet a fizetőeszköz erősödése – írja az RT.com.
A pénteki nap azonban különösen izgalmas volt a jüan számára, mivel az egyhetes ünnep után kinyitott az úgynevezett onshore jüan piaca is.
Az offhsore és az onshore jüan között az a különbség, hogy előbbit nem érinti Peking befolyása, és ezáltal nincs is olyan szűk sávba szorítva, mint az utóbbi.
A befektetők pedig igen jó hangulatban kezdték meg a kereskedést. Az onshore és az offshore jüan is jelentősen erősödött az amerikai dollár ellenében.
Az offshore jüan árfolyama egészen a 6,69-es szintig izmosodott az amerikai fizetőeszközzel szemben.
Januárban Peking beleegyezett abba, hogy nem fogja szándékosan leértékelni a fizetőeszközét a külkereskedelmi előnyök megszerzése érdekében. Ez része volt az USA-val kialakított kereskedelmi megállapodásnak.
Ezzel együtt az elemzők hangsúlyozzák, a befektetők az elmúlt időszakban azért vásároltak jüant, mert jól látszik, hogy a kínai gazdaság a stabil talpra állás szakaszában van, míg sokan arra számítanak, hogy a dollár gyengülni fog. Ezzel együtt a jüan az idei év egyik legjobban teljesítő fizetőeszköze is lett, ahogy Kína jelentős külkereskedelmi többletet tudott felhalmozni, illetve az ország sikeresen meggátolta a koronavírus-járvány további terjedését az országban.
Mindezeket figyelembe véve az HSBC vezető devizapiaci elemzője, Paul Mackel úgy véli,
a jüan az idei év végére elérheti a 6,70-es szintet a dollárral szemben, majd 2021-ben tovább erősödhet a 6,60-os szintig.
Emellett a szakértő arra számít, hogy a külföldiek kötvényvásárlási étvágya is megnő majd a kínai piacon.
Ez ráadásul egy öngerjesztő folyamat is. A jüan iránti megnövekedett kereslet ugyanis megnöveli a kínai kötvények és részvények iránti kereslet, amely pozitívan hat vissza a jüanra, vagyis még tovább erősíti a fizetőeszközt.