Hongkong a jövőben is fontos pénzügyi központ lesz

Hongkong, feng shui építészet
Vágólapra másolva!
Noha Hongkongban az új törvények és a tüntetések elvileg eltántoríthatnák a befektetőket, a pénzügyi szakemberek szerint a városállam a jövőben is megőrzi majd az ázsiai pénzügyi központ státuszát.
Vágólapra másolva!

Az idei év első felének hongkongi tőzsdére lépései jól mutatják, hogy a vállalatok és a befektetők továbbra is bíznak Hongkong erejében és jövőjében. Csak 2020 első felében 59 új tőzsdére lépést hajtottak ugyanis végre a városállamban, összesen 11 milliárd dollár értékben – írja a BBC.

Ráadásul az idei év igazi nagy dobása, a kínai Ant Group részvénykibocsátása még csak most jön.

A pénzügyi technológiai vállalat pedig világrekorder lehet a kibocsátások történetében, ahogy a várakozások szerint több mint 30 milliárd dolláros tőkeemelésre készülnek.

A vállalatok továbbra is kedvelik a hongkongi tőzsdét Forrás: Imaginechina/Zhuang yi - Imaginechina/Zhuang Yi

Hongkong igazi nagy előnye a kínai gazdasággal való szoros kapcsolata.

Olyan mértékű tőkeáramlásról van szó, amelyet nagyon nehéz máshol lemásolni

– mondta Tara Joseph, a hongkongi amerikai kereskedelmi kamara szakértője.

Ezzel párhuzamosan ugyanakkor egy friss felmérés kimutatta, az amerikai vállalatok közel 40 százaléka fontolgatja, hogy valamilyen módon távozik Hongkongból (tőke, eszközállomány vagy üzleti működés formájában), elsősorban az új biztonsági törvények miatt.

Jóllehet az elemzői várakozások szerint Hongkong szerepe tartósan megmarad régiós pénzügyi központként, olyan mozgások indulhatnak be a térségben, amely más városokat is felemelhet. Nem véletlen tehát, hogy a japán pénzügyminiszter épp most jelentett be olyan adócsökkentéseket, amelyek arra szolgálnak, hogy Tokióba vonzzák nemcsak a szakembereket, de a tőkét is – újraértelmezve a japán fővárost globális pénzügyi központként.

Hongkong tarthatja a meghatározó pénzügyi szerepét a térségben Forrás: Shutterstock

Emellett Ausztráliában is megjelentek azok a vélemények, melyek szerint erősíteni kellene Sydney szerepét,

de sokak szerint Hongkong „természetes utódja" Szingapúr lenne, a hasonlóan kedvező adórendszer és üzleti környezet miatt.

Mindazonáltal látni kell, hogy az elmúlt időszakban Hongkongban két fontos, egymás mellett létező szféra kezdett működni és szilárdult meg.

Az egyik egy stabil pénzügyi központ, míg a másik Hongkong az emberek hétköznapi élete. A városállam ugyanis már a koronavírus-járvány előtt is recesszióban volt, ami idén csak tovább mélyült. A „másik" Hongkongot tehát a hétköznapi élet nehézségei jelentik, amit súlyos vagyoni egyenlőtlenségek, illetve politikai konfliktusok terhelnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!