A norvég részvénypiacon menne tőzsdére, március végéig, a Kahoot nevű oktatási startup. Ezzel pedig Európa első nagy kezdeti nyilvános részvénykibocsátását (IPO) adná a technológiai szektorban, 2021-ben – írja a CNBC.
A vállalat nem csupán annak köszönheti a sikerét, hogy 2020-ban jelentősen megnőtt az igény a különböző eszközökre a digitális oktatásban, de annak is, hogy már most olyan hatalmas szereplők álltak be mögé befektetőkként, mint a SoftBank, a Microsoft vagy a Disney.
A japán SoftBank októberben 215 millió dollárért vásárolt 9,7 százalékos részesedést a Kahootban, amit aztán kiterjesztett 13,5 százalékra.
Mindez azért is fontos egy IPO előtt, mert világosan jelzi a kisebb befektetőknek, hogy a nagy intézményi szereplők bíznak a vállalatban.
A Kahoot játékalapú online tanulási szolgáltatást kínál, amely lehetővé teszi, hogy a játékosok különböző, sokválaszos kvízeket hozzanak létre. Az oslói székhelyű céget 2012-ben alapították, és mára több mint 24 millió aktív felhasználója van.
A társaságot jelenleg az oslói Euronext Growth nevű piacon jegyzik, ami egy bevezető a norvég cégek számára a széleskörű részvénykibocsátáshoz. A Kahoot itt forgó papírja, éves alapon, több mint 400 százalékot erősödött, köszönhetően a terméke iránti igen erős keresletnek.
A vállalat vezérigazgatója, Eilert Hanoa megerősítette, hogy már az első negyedév végéig szeretnének teljes körű IPO-t végrehajtani, aminek következtében a befektetők széles körét érhetnék el.
A Kahoot egyébként 45,2 millió dolláros bevételt produkált 2020-ban, ami 247 százalékos növekedés volt a megelőző évhez képest. A cég emellett azzal számol, hogy a tavalyi utolsó negyedében 1 millió dolláros nyereséget hoztak össze.
Az idei évre a menedzsment 90-100 millió dollár közti bevétellel kalkulál.
Azzal pedig, hogy a Kahoot piaci értéke 5,7 milliárd dolláros, Európa legértékesebb oktatási-technológiai startupjának számít. A Kahoot sikerének egyébként magyar vonatkozása is van.