Fagyos napok köszöntöttek be az Egyesült Államok számos térségében, ami az olajárra is érezhető hatással volt. Az amerikai West Texas Intermediate (WTI) típusú kőolaj hordónkénti árfolyama pedig 60 dollár fölé emelkedett, amire utoljára a koronavírus-járvány kitörése előtt volt példa – írja a CNBC.
A WTI határidős árfolyama hétfőn megütötte a 60,77 dolláros szintet, amivel 2021-ben már nagyjából 24 százalékos drágulást mutatott a nyersanyag.
Közép-európai idő szerint kedd délelőtt némileg mérséklődött a drágulás, a WTI 59-60 dollár között mozgott.
Mindeközben a nemzetközi benchmarknak számító Brent típusú olaj 63,33 dollárig erősödött a hét első napján, 13 hónapos csúcsot ütve meg ezzel.
A drágulást elsősorban az amerikai hideg fűtötte, amely egyszerre növelte meg az energiaigényt, és veszélyezteti a texasi olajkitermelést. A fagyos idő miatt ugyanis számos olajkúton le kell állítani a munkálatokat.
Vagyis a növekvő kereslet és az akadozó kínálat együttese tökéletes együttállás a dráguláshoz.
A hideg idő olyan területeket érint, mint Kanada, Észak-Dakota, Oklahoma, valamint Texas.
A mostani rali azonban csak a tavalyi olajpiaci felívelés meghosszabbítása. Tavaly tavaszra ugyanis a koronavírus-járvány jelentősen visszafogta a globális olajpiaci keresletet, ami a mélybe lökte a nyersanyag árát. Áprilistól azonban megkezdődött egy talpra állás, amely még mindig tart – éppen új lendülettel.