A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2023. május 15. és július 15. között mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírást hajtott végre Agrárium 2023 néven. A nagyszabású adatgyűjtés célja az volt, hogy nyomon kövesse a mezőgazdaságunk szerkezetében bekövetkezett változásokat, illetve pontos és hiteles adatokkal szolgáljon a hazai gazdaságirányítás, az Európai Unió és a gazdálkodók számára. Az összeírás két szakaszban, mintegy 74 ezer egyéni gazdaság és 11 ezer gazdasági szervezet bevonásával, teljes mértékben elektronikusan zajlott. A KSH köszöni az adatszolgáltatóknak és az összeíróknak az együttműködést.
Ahogy arról korábban mi is írtunk, az Agrárium 2023, hazánk második legnagyobb mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírása. A nagyszabású adatgyűjtés az adatszolgáltatók együttműködésének, valamint az összeírók és a szervezők áldozatos munkájának köszönhetően július 15-én jelentős sikerrel zárult. A válaszadásra felkért gazdaságok 99 százaléka tett eleget adatszolgáltatói kötelezettségének, ezen belül a gazdaságok 26 százaléka önállóan, online töltötte ki a kérdőívet.
„Az adatfelvétel két szakaszban zajlott, az adatszolgáltatás pedig a törvényi előírás értelmében kötelező volt” – mondta el kérdésünkre Tóth Péter, a KSH Mezőgazdasági statisztikai osztályának vezetője, az Agrárium 2023 projektvezetője. „A gazdák több mint negyede élt az online kitöltés lehetőségével – eztjelentős sikerként könyvelhettük el, hiszen az agrárösszeírások történetében ez az arány még sosem volt ilyen magas. A második szakaszban, június elsején munkába állt 515 összeírónk is, akik az ország 941 településén keresték fel azokat, akik nem éltek az online kitöltés lehetőségével. Szerencsére nagyon sikeres volt ez a szakasz is, ugyanis a gazdálkodók mindössze 0,3%-a tagadta meg a válaszadást, további 0,7%-kal pedig nem sikerült a kapcsolatfelvétel, így 99%-os arányban sikerült felmérnünk az érintetteket” – vonta meg a válaszadói hajlandóság mérlegét a szakember.
Az adatgyűjtés elsősorban a földhasználat művelési ágak szerinti jellemzőit kívánta górcső alá venni, de az állatállományra, a munkaerőre és a generációváltásra is kiterjedt, sőt idén a hivatal megkérdezte a gazdálkodókat az öntözésről, az általuk alkalmazott talajművelési módszerekről, a mezőgazdasági gépekről és berendezésekről, valamint a gyümölcsösültetvényekről is.
„Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy ezek az összeírások elsősorban a gazdák érdekeit szolgálják, hiszen jó minőségű és pontos adatok híján nem születhetnek megfelelő és helyes döntések. Az adatgyűjtéssel tehát a hazai agrárirányítást igyekszünk ellátni „munícióval”, de ezt csak akkor tudjuk megtenni, ha a gazdák együttműködők. Az Agrárium 2023, hazánk második legnagyobb mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírása kötelező jellegű volt az Európai Unió többi tagállamában is, ezáltal Magyarország elhelyezhetővé válik a nemzetközi térképen, így látható lesz az is, hogy EU-s viszonylatban hol tart a hazai mezőgazdaság. Az első adatokra szeptember közepén számíthatunk, míg jövő év tavaszára a végleges eredmények is megszületnek” – mondta el Tóth Péter.
A KSH az összeírást országszerte mintegy 74 ezer egyéni gazdaság és 11 ezer gazdasági szervezet bevonásával, két szakaszban hajtotta végre. A kérdőíveket május 15. és 31. között online, majd június 1. és július 15. között összeírók segítségével lehetett kitölteni. Az összeírók az ország 941 településén keresték fel azokat az egyéni gazdaságokat, amelyek nem éltek az online kitöltés lehetőségével. A teljeskörűen digitalizált adatfelvételnek köszönhetően csökkentek az adatszolgáltatói és az adatfelvételi terhek, valamint az eredményközlés is gyorsabbá válik, ezáltal az első, előzetes adatokat már két hónappal az összeírást követően közzéteszi a KSH.