Rendkívüli tájékoztatót tart Orbán Viktor
2015. március 09. 08:27
A miniszterelnök hétfőn találkozik a nagykövetekkel, akiknek előadást tart, majd válaszol a kérdéseikre.
Szuverén és kezdeményező külpolitika fontosságáról beszélt a miniszterelnök február végi évértékelőjében. Erről tart most konzultációt a Külügyminisztériumban összehívott tanácskozáson.
Nagyon szigorú biztonsági intézkedések mellett tartják a nagyköveti értekezletet.
2010-ben, amikor Magyarország még a gazdasági túlélésért harcolt, csak alkalmazkodó és követő külpolitikát folytathatott, 2014-re azonban megváltozott a helyzet, Magyarország gazdasági sikertörténet lett, és új külpolitikai doktrínát hirdetett: kezdeményező külpolitikába kezdett – fogalmazott a miniszterelnök.
Három nagyhatalom kormányfője is járt Magyarországon februárban.
Az újságírók képet és hangot is rögzíthetnek, de tudósítani nem tudnak, nincs wifi, és korlátozták a mobilokat.
Több mint negyedórával a meghirdetett kezdés ellenére még nem történt semmi.
Megérkezett Orbán Viktor miniszterelnök, hamarosan kezdődik.
Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter elmondta, évente kétszer lesz nagyköveti értekezlet 2015-től.
Kevesen számítottak olyan heves külpolitikai folyamatokra, mint ami napjainkban zajlik. Érdemes az első félév után áttekinteni az eddigi eredményeket - mondta Szijjártó.
Orbán Viktor miniszterelnök szerint is fontos, hogy félévente legyen nagyköveti értekezlet. A külpolitikában egy kicsi változás végrehajtása is nagyon nehéz. A napi gyakorlat sokkal nehezebb, mint azt az ember gondolná.
Augusztus óta érdemes kasszát csinálni - mondta a kormányfő. Nagyon fontos változásnak gondoltam, hogy egységes szervezetirányítás legyen a külügyek területén.
Korábban a szervezetek irányítása terén nem volt egységes fellépés. Kérdés, sikerült-e ezt megváltoztatni. Nem tudom, sikerült-e elérni, hogy a nagykövetségeken a nagykövet szava lett-e a döntő - fogalmazott a kormányfő
Orbán szólt arról is, hogy a magyar külpolitikának volt egy jó tulajdonsága, mégpedig, hogy az adott ország politikájával egyetért az adott nagykövet. Ez most megváltozott, mivel Magyarország sok állammal az együttműködés mellett több kérdésben nem ért egyet.
A miniszterelnök beszélt arról is, hogy az együttműködés képességét ás a más álláspont képviseletét is meg kell tanulni. Ez egy tudás, amit meg kell osztanunk egymással. Nem könnyű ez olyan relációkban, amelyekben bizonyos kérdésekben más álláspontot kell képviselniük a nagyköveteknek, mint az az ország, amelyben szolgálnak. Ezt az eltérő álláspontot pedig úgy kell képviselni, hogy a kapcsolatok megmaradjanak és fejlődjenek.
Érvényes-e a nemzeti érdekekre szabott külpolitika - tette fel a kérdést a kormányfő. A 20. században az új világrendek vágásszerűen alakultak ki. Magyarország helyzete is késvágásszerűen változott, mind az I., mind a II. világháború után.
Most is egy új helyzet van, mivel a világgazdaság átalakulása miatt egy lassú változás zajlik, főleg Ázsia felemelkedésével. Érvényes az egy évvel ezelőtt lefektetett doktrína. Öt-tíz év múlva egy más erőviszonyokkal rendelkező világrend lesz - mondta Orbán.
Szokatlan dolgok történnek a mostani világrendben - vélekedett a kormányfő. Azt hisszük, hogy mindent jól látunk a világban, de ez nem mindig van így. Ilyen például az Oroszországhoz való viszony. Olaszországgal a bojkott idején egymilliárd dolláros szerződést kötöttek, míg mi csak bámulunk ki a fejünkből - tette hozzá.
Kereskedői dörzsöltségre van szükségünk, ebben nem vagyunk túl jók - tette hozzá Orbán. Az orosz embargó alatt a nyugati országok kereskedelme nőtt, míg hazánké csökkent. Nem professzoros elemzésre van szükség, hanem a gazdasági érdekérvényesítés területén kell a legjobban teljesíteni - mondta a miniszterelnök.
A jól képzettség mellett gyakorlatias tudásra is szükségük van a nagyköveteknek. A kormányfő ismét példaként hozta föl az olasz miniszterelnök látogatását, aki Ukrajna széles körű autonómiájáról beszélt. Amit szabad Jupiternek, azt nem szabad a kisökörnek.
Nyugati nyitás nincs, Magyarország maga a Nyugat. Ez nem vitakérdés, erről egyébként sem a kormányzat dönt. Két népszavazással valósult meg a nyugati integráció, így a NATO és az EU-tagságról is referendum döntött - mondta Orbán.
A nyugati integrációt a közélet egyetlen szereplőjének sincsen joga megkérdőjelezni. A Nyugat részének lenni kötelességekkel is jár - mondta a kormányfő. Ennek az egyik alapja a nyugati katonai koalíciókban való részvétel. Éppen ezért szorgalmazom az Iszlám Állam elleni katonai akcióban való részvétel.
A parlament elé került majd az Iszlám Állam elleni katonai akcióban való részvétel, kérdés, hogyan dönt majd az Országgyűlés.
Orbán Viktor szerint a közép-európai elkötelezettségünket az első helyre kell helyeznünk. A közép-európai kapcsolatrendszer kiemelt képviseletét kérte a miniszterelnök.
A magyar külpolitikai doktrína mindig egybeesik annak a nagyhatalomnak az érdekével, amelynek a vonzáskörébe tartozik - ez volt a korábbi időszakok egyik alaptétele. A kormányfő reméli, hogy a jövőben ez nem lesz természetes állapot, mivel az is természetes, hogy Magyarország érdeke ellentétes egy nagyhatalom érdekeivel.
Külpolitikánk alapja a magyar nemzeti érdek - mondta a kormányfő. Keresni kell azt a politikát, hogy a mi sorsunk szempontjából sikeres ügyek egybeessenek a nagyhatalmak érdekeivel. Érdekeltté kell tenni Oroszországot, az Egyesült Államokat és Kínát, hogy egy sikeres Magyarországot támogassanak.
Németországról Orbán úgy véledett, hogy hozzájuk kötöttük a magyar ipart, így érdekeltek a magyar sikerben. Az USA esetében olyan gazdasági beruházásokat szerettünk volna, ami a high-techben valósulnak meg. A stratégiai megállapodások is erre irányultak - mondta a kormányfő. Ez rendben is van.
Oroszországban a pontosan, és jól fizető vevő pozíciójában kell lenni. Orbán szerint a nemzetközi jog megsértését nem tudjuk elfogadni, Ukrajna területi integritása is fontos, de ez nem oroszellenes politika.
Kínáról úgy vélekedett a kormányfő, hogy ők sem akarnak kimaradni a szabadkereskedelmi lehetőségekből, így az esetleges USA-EU, vagy Kína-EU szabadkereskedelmi megállapodás sem mellékesek a számukra. Két sikert értünk el az utóbbi években a kínai kapcsolatban: a Bank of China és a kínai regionális turisztikai központ Budapesten létesült.
Törökországról azt mondta Orbán, hogy az egyik erős nagyhatalom a térségben, ez így van ezer éve. Az angolszász országok felemelkedése ezt kiegészítette egy újabb elemmel, de a török ügy rendkívül fontos - tette hozzá. Figyelni kell ezt a relációt is, így nem véletlen, hogy Ahmat Davutoglu is Budapesten járt.
Orbán Viktor a nemzeti érdekeken alapuló külpolitika reálpilléreivel kapcsolatban azt mondta, hogy a gazdaság környékén kell keresni az elrugaszkodási lehetőségeket. Az eurózóna még sokáig nehézségekkel fog küzdeni. Érdemes a lengyel külpolitikát megfigyelni, ahol a gazdasági érdekekre építették a diplomáciát. Náluk a válság idején sem volt recesszió - mondta a kormányfő.
A magyar gazdaság a legsikeresebbek közé fog tartozni a következő években, ilyen év volt 2014 is. Ez lehet a külpolitika biztos bázisa - tette hozzá. Szerencsére miközben növekedtünk, a külkereskedelmi egyenlegünk is javult - mondta a miniszterelnök. Szerinte a legnagyobb eredmény, hogy nem hitelfelvételre épült a gazdasági növekedés.
Megalapozott önbizalom szükséges, de a határainkat is ismerni kell - véledett a kormányfő. Ennek a gondolatnak a része, hogy a keleti nyitás mennyiben volt sikeres. Hat év alatt hat százalékponttal csökkent az EU-ba irányuló kivitel. 2018-ra el kell érni, hogy exportunk egyharmada az EU-n kívüli országokba irányuljon.
Fantasztikus teljesítmény, hogy az EU piacán megálljuk a helyünket, de tovább kell diverzifikálni a külkereskedelmünket. Vannak még célok a keleti nyitás területén, mivel például a Nokia-gyár bezárása jelentősen visszavette a keleti exportteljesítményünket.
Orbán bízik benne, hogy nagyon komoly szerepe lesz a világgazdaságban Afrikának.
Ukrajnáról úgy vélekedett a miniszterelnök, hogy korábban elképzelhetetlen volt, hogy Magyarország egyik szomszédjában háború törjön ki. A tűzszüneti megállapodás még nem békeszerződés, de így is rendkívül értékes a mostani megállapodás.
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a háború messzisége nem érinti Magyarországot, mert az az egész országot képes destabilizálni. A magyar geostratégiai gondolkodás legfontosabb pillére, hogy nem akarunk közös orosz-magyar határt - mondta Orbán.
Ukrajna fennmaradása elemi magyar érdek - mondta a kormányfő. Orbán Viktor szerint nagyon fontos a kárpátaljai 150-200 ezer magyar is, hamarosan civilizációs fejlesztéseket fogunk ott végrehajtani.
Összegzésképpen a miniszterelnök elmondta, hogy világgazdasági átalakulás zajlik, amihez alkalmazkodni kell. Ebben az átalakulásban nem játszunk meghatározó szerepet, de a magyar érdekeket ebben a helyzetben érvényesíteni kell - mondta a kormányfő.
Egy diplomata nem lehet világpolgár, mivel nemzeti elkötelezettség nélkül nem lehet jól érdeket érvényesíteni. Nem provincializmusról beszélek, hanem arról, hogy magyarként is lehet késsel-villával enni és idegen nyelveken beszélni - mondta a miniszterelnök.
Hosszabb távon és tartósan csak a nemzeti külpolitika a kifizetődő, a nemzeti szuverenitás az alapja a sikeres külpolitikának. A nemzetek között csak vazallusi és partneri viszony létezik - tette hozzá. A vazallus attitűdöket háttérbe kell szorítani - mondta Orbán. Ebből a szempontból az utóbbi félévben jól teljesítettünk.
Nagyon messze vagyunk attól, hogy minden rendben legyen, de az elért eredmények biztatóak - zárta a beszédét Orbán.
Az amerikai-magyar viszonyról a kormányfő úgy vélekedett, hogy egy nagy iskola, amit ma kijárunk. A mi érdekeink nem egyeznek sok esetben az USA érdekeivel - mondta a miniszterelnök. 2010 előtt mást gondolt a magyar politika a világról, mint most.
A 2000-es évek közepén Közép-Európa fontos szerepet játszott az amerikai külpolitika térképén. Ők biztattak minket a leginkább a Nabucco vezeték megépítése mellett, én magam is erőteljesen kiálltam mellettük. Elengedték maguk mellett a Nabuccót. Jó viszonyra kell törekedni Washingtonnal, de a belpolitikai változások sokkal erőteljesebben hatnak a közép-európai viszonyokra, mint például Németországé.
Az USA és Magyarország között vannak viták, de szövetségesekként az érdekeink egybeesnek - mondta Orbán.
A katonai és a gazdasági együttműködés nagyon jó Washingtonnal, de az ideológiai kérdéseket háttérbe kell tolni. Nem jogállami, hanem ideológiai viták vannak. A kormányfő úgy látja, az utóbbi területen is kevesebb az utóbbi időben a konfliktus.
A technológiai változásokról azt mondta a kormányfő, ebben tudunk együttműködni az USA-val, így például a start-upok területén.
Orbán Viktor szerint az ország mai határait nem ők húzták meg, így a határok ott vannak, ahol. A magyar külpolitika válasza erre, hogy határon átnyúló gazdasági együttműködésre van szükség, így például magyar-román relációban is.
Egy nagy ipari-fejlesztési régióvá kell tenni Miskolc és Kassa térségét, amit egyébként az EU is támogat. Győr-Pozsony esetében működik az együttműködés - mondta Orbán. Pécs térségében ez jelenleg nem működik, de a gazdasági együttműködést szorgalmazni kell Horvátország felé.
Orbán szerint Szeged fejlődése elmaradt például Temesvárétól, de mindezek ellenére törekedni kell arra, hogy ezek a városok az adott régióban vezető szerepet töltsenek be. A román-magyar kapcsolatok területén is a gazdasági együttműködések dominálnak.
Orbán Viktor elmondta, hogy az autonómia minden azt kérő népcsoportot megilleti. Ezt kimondtuk, és tartjuk magukat ehhez. Ha a Kárpát-medencében autonómiáról beszélünk, minden bezáródik, de az önigazgatás esetében már jóval kisebb az ellenállás - tette hozzá.
A magyar közösségek nyelvhez, iskolához való jogát támogatjuk. A történelemhamisításról azt mondta, hogy ezen a téren nem lehet felvenni a kesztyűt. Ebben a helyzetben a magyar iskolákat kell támogatni, azt kell leírnunk, ahogyan mi látjuk a térség történelmét, de a prioritásnak a gazdasági fejlődésnek kell lennie - tette hozzá Orbán.
A vegyes bizottságok munkáját nagyon fontosnak nevezte a miniszterelnök, tárgyalni, leülni, beszélni. A kifinomultabb megközelítést ajánlotta a nemzetiségi politikában Orbán. Csak olyan területre szabad bemenni egy szomszédos országba, ahol szívesen látnak minket.
Az államadósság a GDP-hez képest ugyan csökken, de összességében nő.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy a jövőben a teljes adósságot is csökkenteni szeretnék. Zajlanak számítások arra, hogyan tudnánk nullás költségvetést csinálni. Nem szabad túlhúzni a gyeplőt - tette hozzá.
Már a parlament tavaszi ülésszakának a végén szeretnénk elkészíteni a 2016-os költségvetést, amelyet a parlament el is fogadhat.
Orbán Viktor szerint a tervek egyik gátja továbbra is a pénztelenség, de ez a jövőben is meglesz. Bár egy közigazgatási államtitkárnak tartania kell a pénzügyi fegyelmet.
10-30 milliárd forintba kerülhet az Iszlám Állam elleni katonai akcióban való részvétel - mondta Orbán.
A közigazgatásba való beavatkozást a következő három évben kerülni kell - mondta a miniszterelnök. Jobban néz ki a helyzet, mint ami Dohából látszik.
Véget ért Orbán Viktor beszéde a rendkívüli nagyköveti értekezleten.
Hamarosan összefoglalóval jelentkezünk.