Öt önkormányzati szövetség, amely több mint 2000 települést tömörít, közös nyilatkozatban tiltakozott a kormány költségvetési tervezete ellen. A petíciót a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ), a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ), a Magyar Faluszövetség, a Községi Önkormányzatok Szövetsége és a Kistérségi Önkormányzatok Szövetsége írta alá.
A nyilatkozatot aláíró polgármesterek szerint legkevesebb 50 milliárd forint plusz támogatásra lenne szükség a tervezetthez képest. Azt jósolták, amennyiben a kormány nem változtat a számokon, iskolabezárásokra, elbocsátásokra, a beruházások elmaradására és a tömegközlekedés leállására lehet számítani. Emellett az ügyfélszolgálatok is csak hetente egyszer tartanának nyitva. Demszky Gábor főpolgármester ezzel kapcsolatban az [origo] kérdésére azt mondta: a BKV hiánya jövő év végére elérheti az 50 milliárd forintot, amit a főváros saját költségvetéséből már nem tud finanszírozni. Ezért újabb hiteleket kellene felvennie a közlekedési vállalatnak. Mindez már jövőre jelentős áremelésekhez vezethet. Hozzátette: ha nem kapnak elég pénzt az önkormányzatok, szerinte visszaállhat a "tanácsrendszer", és nem lesznek többé autonóm önkormányzatok.
A főpolgármester szerint már a negyedik szabadon választott kormány érzi úgy, legegyszerűbb, ha az önkormányzatok pénzéből szanálja a költségvetést. Az elmúlt években az önkormányzatok valahogy túlélték a folyamatos megszorításokat, mára azonban többségük felélte tartalékait - mondta Demszky.
"Soha ilyen gyászos hangulatban nem ülésezett a szövetség, mint most" - állította Dióssy László, Veszprém SZDSZ-es polgármestere, a TÖOSZ elnöke a keddi sajtótájékoztatón. A szövetség szerint a nagyvárosok jogos igénye a tömegközlekedés állami támogatása, amit a kormány megvonni készül. A polgármester korábbi nyilatkozata szerint nem kizárt, hogy a Parlament előtt tüntetnek, ha a kormány nem változtatja meg elképzeléseit. A TÖOSZ október 14-én dönt arról, hogy milyen megoldást választanak.
Gémesi György, Gödöllő MDF-es polgármestere a parlament keddi ülésén, napirend előtti felszólalásában is az önkormányzatok helyzetével foglalkozott. Közölte: a 2004-es költségvetési tervezet azt mutatja, hogy folytatódik a kormány önkormányzatellenes, ellehetetlenítésükre irányuló finanszírozási politikája.
"A 2002-es helyhatósági választások után joggal reménykedhettünk abban, hogy folytatódik az önkormányzatok helyzetbe hozása, hiszen az MSZP választási ígéreteiben egyértelműen kifejezte, hogy több pénzt kíván adni az önkormányzatoknak" - mondta. Kiemelte, hogy ebben az évben közel 100 milliárd forinttal kevesebbet kaptak az önkormányzatok, aminek az az oka, hogy "a kormány megszegte ígéretét, és a közalkalmazotti bérnövekmény egy részét az önkormányzatokra terhelte". Hozzátette: ennek eredményeként az idén az önkormányzatok vagyoneladásra, hitelfelvételre, működésüket veszélyeztető visszafogására kényszerültek.
Pál Tibor, a Belügyminisztérium politikai államtitkára parlamenti válaszában kiemelte, hogy az elmúlt 13 évben egyik kormánynak sem sikerült a koncepcionális problémákat megoldania. Hozzátette: nem sikerült meghatározni azt sem, hogy mi az önkormányzatok törvényileg előírt feladata. A jövő évi költségvetésben a cél- és címzett támogatások 8 milliárd forinttal emelkednek meg az előző évhez képest - mondta.
Gémesi az [origo]-nak azt nyilatkozta: szerinte legalább 100-120 milliárd forinttal kellene megemelni az önkormányzatoknak juttatandó támogatásokat.
Az ellenzéki és szabad demokrata polgármesterekkel ellentétben Csabai Lászlóné, Nyíregyháza szocialista polgármestere nem látta ilyen borúsnak a jövő évi helyzetet. Az [origo]-nak azt mondta: Nyíregyháza az Orbán-kormány alatt 3 milliárd forintos adósságot halmozott fel. Idén azonban a bérfedezet benne volt az állami támogatásban - mondta, ellentétben Gémesi véleményével. Hozzátette: az idén több beruházásra volt lehetőségük, mint tavaly. "Tudjuk, hogy nem lesz könnyű év, de amit Gémesi György ma elmondott, az egyelőre csak riogatás. Egyikünk kezében sincs ott a jövő évi költségvetési terv" - közölte.
A kormány keddi ülésén is napirenden szerepel a költségvetés, amelyről decemberben szavaz az Országgyűlés. Az önkormányzatok kedden a belügyminiszterrel is tárgyalóasztalhoz ültek.
Kapcsándi Dóra - Komáromi Gergely