Vágólapra másolva!
A helyi orvosok által felírt gyógyszereket kedvezményes áron válthatjuk ki május 1. után az Európai Unió országaiban, a magyar receptekre viszont csak itthon kaphatunk olcsóbban orvosságot. Sürgősségi ellátást - ilyen például egy eltört kar begipszelése - a csatlakozás után ingyen kap mindenki az Unióban. Az EU-polgároknak ingyenes beavatkozásokat pedig térítésmentesen végzik majd el a magyar betegeken is.
Vágólapra másolva!

Porcelán fogtömést nem, gipszet viszont kaphatunk majd ingyen is május 1-jétől, ha valamelyik uniós tagállamba utazunk. Az EU-s szabályok szerint a tagállamok állampolgárainak a sürgősségi ellátások ingyen járnak országuk határát átlépve is.

Az Unió három személyi kategóriát különböztet meg. A turisták és az ideiglenesen kint tartózkodók Magyarország uniós csatlakozása után egy egészségügyi nyomtatvány felmutatásával a sürgősségi ellátásokat és az azokhoz szükséges gyógyszereket kaphatják meg ingyen. Azaz, ha valaki eltöri a kezét Németországban, a helyi kórházban ingyen ellátják, begipszelik a kezét és a szükséges orvosságokat is megkapja. A kiküldött dolgozók és a más uniós tagországban tanuló diákok a sürgősségi mellett a szükséges ellátásokat is megkapják (ez egyébként június 1-jétől az első kategóriába tartozóknak is jár majd). Azaz szükség esetén egy sima fogtömést, vagy gyökérkezelést is ingyen végeztethetnek el a fogadó országgal. Azok pedig, akik átköltöznek egy másik tagországba, a teljes orvosi- és gyógyszerellátást, illetve egyéb társadalombiztosítási (tb) juttatásokat - például nyugdíj - is megkapják. Nekik csak azokért az ellátásokért kell fizetniük, amelyeket az adott ország állampolgárai számára sem fizet a helyi tb.

Az orvosi ellátás szempontjából a legfontosabb uniós szabály, hogy ne kerüljön rosszabb helyzetbe egyetlen uniós állampolgár sem azzal, hogy átlép egy országhatárt. Ez azt jelenti, hogy abban az országban, ahol egy ellátás ingyenes, ott - a helyi szabályok szerint - minden uniós állampolgár ingyen jut az adott kezeléshez, gyógyszerhez. Ahol viszont fizetési kötelezettség van, ott ki kell fizetni a beavatkozásokat, kezeléseket, mert sem a fogadó ország, sem a származási ország nem nyújt fedezetet azokra. A támogatott ellátások köre a legtöbb uniós tagországban megegyezik, így nem kell attól tartani, hogy valamilyen ellátást azért nem kapunk meg, mert különleges szabályok vonatkoznak rá. Az eltérően szabályozott dolgok közé tartozik, hogy néhány uniós tagországban nem jár tb-támogatás a vakvezető kutyák után, de vannak különbségek a gyógyfürdő- és szanatórium-beutalóknál, illetve a fogászati ellátásban is.

Gyógyszerekből csak azokhoz juthatunk hozzá csökkentett áron, amelyeket helyben írnak fel és amelyeket a helyi tb is támogat. Magyar receptre nem kaphatunk gyógyszert más EU-tagországban és változó az is, hogy milyen mértékben támogat a tb egy-egy orvosságot, így ennek érdemes indulás előtt utána járni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!