"A kezdeményezők és a támogatók kudarca világos" - kommentálta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök napirend előtti felszólalásában a vasárnapi népszavazás eredményét. Hozzátette: az eredményről csak amiatt érdemes továbbra is beszélni, mert a Fidesz saját érdekei szerint szövetséget kötött a szélsőjobbal és a szélsőballal.
"Sem jogi, sem politikai szempontból nem lehet felvetni a kettős állampolgárságot" - közölte a miniszterelnök, hozzátéve: a választók világosan megadták a választ: 100-ból 24, illetve 18 ember támogatta a népszavazást. "Ezért kár volt, uraim. Nehéz lesz úgy összeszámolni, hogy azt mondják, a magyar népesség támogatja a Thürmer-Patrubány-Orbán szövetséget" - tette hozzá Gyurcsány.
A népszavazásnak nincs nyertese, de felelőse van - közölte a kormányfő a Fideszre utalva. Szerinte a Fidesz veszni hagyja a konzervatív hagyományokat, és populista politikát folytat. A nemzet újraegyesítése támogatandó eszmény, azonban aki ezt többséggel és nem egyezőséggel akarja elérni, az nem egyesít, hanem megoszt - hangzott el.
Gyurcsány közölte: a kormány keresi a módját, hogyan tehetné a kedvezményes honosítást még egyszerűbbé.
Pokorni Zoltán, a Fidesz frakcióvezető-helyettese szerint viszont a kormánypártok álláspontja maradt kisebbségben, mert a választópolgárok többsége igennel szavazott. "Ez nem a mi érdemünk, de hogy az Önök kudarca-e, majd elválik" - mondta a miniszterelnöknek.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerint a parlament elégtelent kapott. "A kétharmad távol maradó tudatta: a nemzetpolitikai kérdésekben nem akarnak pártpolitikának asszisztálni" - mondta. Felszólította az Országgyűlést: március 15-ig alkossanak törvényt a határon túli magyarok jogviszonyáról. Ha ez nem sikerül, oszlassa fel magát a parlament - szólt a javaslat. Dávid Ibolya felszólította a pártokat, hogy az eredmények értékelésekor ne folytassák a kampányt.
Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője úgy fogalmazott: "a kezdeményezés megbukott, mint az ólajtó". Mint mondta: a határon túli magyarok számára nem a kettős állampolgárság a megoldás, hanem annak segítése, hogy a szülőföldjükön találják meg a boldogulást.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője közölte: bár jogi értelemben nincs, erkölcsileg van következménye a népszavazás eredményének. Felkérte az ellenzéket, hogy támogassák a szülőföld-programot, mert mint mondta: sebet kaptak most a határon túli magyarok.
Szintén napirend előtti felszólalásában az MDF-es Herényi Károly frakcióvezető azt javasolta, ne menjenek a képviselők téli szabadságra, hogy március 15-ig mindenképp megszülessen a törvény.