A Margitszigetnek nem kell a fővárosi irányítás

Vágólapra másolva!
Népszavazáson utasították el a Margitszigeten élők, hogy a városrész fővárosi kezelésbe kerüljön. A három lakosból kettő szavazott. Az irányítás átadásáról szóló törvény azonban nyár közepe óta él.
Vágólapra másolva!

Elutasították a margitszigeti lakosok, hogy fővárosi kezelésbe kerüljön a városrész. A szigeten összesen három bejelentett lakos él, közülük kettő adta le a voksát a vasárnap tartott véleménynyilvánító - vagyis nem kötelező érvényű - népszavazáson. A helyi lakosoknak arra a kérdésre kellett válaszolniuk, hogy "Egyetért-e Ön azzal, hogy a Margitsziget ne Budapest Főváros XIII. kerület közigazgatási területéhez tartozzon?".

A XIII. kerületi önkormányzat az önkormányzati törvényből fakadó kötelezettségének tett eleget, amikor kiírta a népszavazást. A voksolás érvényes és eredményes volt, hiszen a szavazók több mint a fele részt vett a szavazáson, és mindkét szavazat azonos tartalmú volt - közölte a kerület sajtóreferense. A szavazáson részt vett két lakos a déli órákban voksolt, a szavazóhelyiség az előírások szerint este hét óráig volt nyitva.

A felújított margitszigeti szökőkút, amelyet 2013. július 1-jén avattak fel Forrás: MTI/Illyés Tibor

A parlament kormánypárti többsége június 26-án fogadta el másodszorra azt a törvényt, amely a Fővárosi Önkormányzat közvetlen irányítása alá vonja a Margitszigetet. Az előterjesztő, Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter azzal indokolta a sziget irányításának átadását, hogy a terület kiemelt idegenforgalmi jelentőségű, a fejlesztése túlmutat egy kerületi önkormányzat stratégiai tervezésében rejlő lehetőségeken. A közvetlen fővárosi irányítással akarják biztosítani, hogy a Margitsziget fejlesztése szervesen illeszkedjen a Budapestet érintő nagyszabású koncepciókba.

A jogszabályt június 10-én szavazta meg először az Országgyűlés, de Áder János államfő megfontolásra visszaküldte a törvényt, mivel a hatályos előírások ellenére a döntésről nem konzultáltak az érintett közösséggel, és nem tartottak helyi népszavazást sem.

Az alkotmányügyi bizottság június 26-i ülésének vitájában Zöld-Nagy Viktória, a területi közigazgatás fejlesztéséért felelős helyettes államtitkár közölte, hogy az államfői levél után konzultáltak mind a XIII. kerület polgármesterével, mind a főpolgármesterrel. Ezután a törvényjavaslaton - az előterjesztő, Navracsics Tibor indítványára - annyit változtatott az Országgyűlés, hogy nem június 30-án, hanem a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

A XIII. kerületi képviselő-testület június 27-én úgy döntött, alkotmányjogi panasszal fordul az Alkotmánybírósághoz a Margitsziget közvetlen fővárosi irányítására vonatkozó törvény miatt, és kéri az alaptörvény-ellenes rendelkezések megsemmisítését.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!