Teljesen leégett a Testnevelési Egyetem háromezer négyzetméteres sportcsarnoka csütörtökön korán reggel Budapesten. Kisdi Máté, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője az Origónak azt mondta, hogy az épület menthetetlen.
A lángok átterjedtek a sportcsarnok melletti ötemeletes irodaház homlokzatára is, de azt az épületet megmentették a tűzoltók. A tűzvizsgálat tart, eddig nem találtak szándékosságra utaló nyomot.
A katasztrófavédelem tíz járművel hatvan tűzoltót riasztott a helyszínre. Hogy mitől kapott lángra az épület, egyelőre nem tudni, ezt majd a tűzvizsgálat deríti ki - mondta Kisdi Máté. Úgy tudjuk, hogy senki sem sérült meg.
A leégett sportcsarnokban - nem a kosárcsarnok és nem is az uszoda - tárolták a tavaly döntőt játszó NB I B-s női kosárcsapat sportfelszerelését. Azok a játékosok, akikkel beszéltünk, még nem tudják, mi lett ennek a sorsa, de valószínűleg megsemmisült a tűzben. Az Origo úgy tudja, hogy a csapat mai edzése elmarad, azt pedig még nem tudják, hogy a holnapi mérkőzésre lesz-e felszerelésük.
A leégett sportcsarnok falai egy beépített raktárként szolgáltak, és a kosarasok felszerelésén kívül többek között
megsemmisült 65 kerékpár, az atléták összes felszerelése is,
így valószínűleg több betervezett tábor is elmarad - mondta az Origónak Irmai István. Az egyetemi docens szerint nem áll meg az élet, az egyetem valószínűleg rövid időn belül bérel egy csarnokot, ahol folytathatják a gyakorlati oktatást.
Irmai István azt is elmondta, hogy már több régi hallgató is kereste azzal, hogy segítenének az egyetemnek.
Ezt a videót találtuk az égő sportcsarnokról a Facebookon:
A tűz martaléka lett a több mint 160 világklasszis magyar sportoló kezének lenyomatát őrző Magyar Sportcsillagok Fala is, „ahol többek között olyan sportolók kéznyoma szerepelt, akik már nincsenek közöttünk" – mondta az Origónak Szalma László, a Testnevelési Egyetem atlétika szakosztályának vezetője.
Az egyetem kollégiumában lakó diákok tudósítónknak azt mondták, hogy reggel fél hatkor ébresztették őket, és azonnal el kellett hagyniuk a kollégiumot. Többen azt mondták, hogy
félelmetes látvány volt a több méteres lángokkal égő sportcsarnok.
Végül nem sokkal hét óra után mehettek vissza az épületbe.
Pár tucat egyetemista és nagyjából ugyanannyi nézelődő volt nem sokkal 11 óra előtt a Testnevelési Egyetemnél. Tudósítónk azt mondta, hogy az egyetemistákat beengedik a főbejáraton, de
a leégett épület közelébe továbbra sem mehet senki.
Az Alkotás utcán a járda egy része le van zárva, előtte néhány idősebb ember nézelődik, volt, aki távcsővel próbálta megfigyelni a részleteket.
Információink szerint a sportcsarnok teteje beomlott, és már az állva maradt vasszerkezet is veszélyesen megdőlt, ezért egyelőre senki sem mehet az épület közelébe.
Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora az M1 Híradójában azt mondta, több napig tart majd a károk felmérése, ahogy a tűzoltók is napokig dolgoznak még a helyszínen.
Mocsai Lajos rektor csütörtökre szünetet rendelt el. Az egyik legfontosabb feladatnak azt nevezte, hogy péntektől ismét taníthassanak az egyetemen, az épületekben újra legyen gáz-, víz- és áramszolgáltatás. Át kell alakítani az órarendet, és át kell szervezni a programokat, hiszen nemcsak az edzéseket, de a versenyeket, a bajnokságokat is máshol kell majd megtartani.
Pokorni Zoltán, XII. kerület polgármestere ennek kapcsán bejelentette, hogy az
önkormányzat felajánlja a Hegyvidék sportcsarnokát,
heti 25 órában a Testnevelési Egyetem használhatja az épületet. De vizsgálják azt is, hogy a közelben lévő Budai Gimnázium és az ELTE Tanítóképzője hetente hány órára tudja átengedni tornatermeit az egyetem hallgatóinak. Az önkormányzat vezetése felvette a kapcsolatot az Klikkel is, és már több kerületi intézmény is felajánlotta a segítségét.
Az alábbi videót egyik olvasónk küldte a lángoló épületről.
Orbán Viktor a jövő hét keddi kormányülésre várja Mocsai Lajos rektort, hogy beszámoljon a Testnevelési Egyetem csarnokának leégéséről, valamint arról, hogy mire van most szüksége az intézménynek - mondta a csütörtöki Kormányinfón Lázár János.
Van biztosítása a Testnevelési Egyetemnek, és stabil az intézmény pénzügyi helyzete, de ha mégis szükséges plusz pénzforrás a tűzvész után, akkor az Emberi Erőforrások Minisztériuma biztosítja – válaszolták az Origo kérdésére a minisztériumból.
A jövőben a sportcsarnoktüzet valószínűleg a nagy budapesti katasztrófák között emlegetik majd. Az Origo összegyűjtötte az elmúlt évtizedek fővárosi tűzvészeit, amikre még évek múlva is sokan emlékeznek.
Nem sokkal délután két óra előtt befejeződött a csarnok oltása. Kisdi Máté, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője azt mondta, hogy már csak két tűzoltzóegység maradt a helyszínen, hogy megakadályozzák az esetleges visszagyulladásokat.
A sportcsarnok épülete életveszélyes, ezért lezárták a környékét.