Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) elnöke a döntést úgy indokolta:
a szervezet nem tartja legitimnek a köznevelési kerekasztalt,
mivel annak munkájában túlnyomó többségben kormánytól függő, kormányközeli szervezetek vesznek részt. Hozzátette:
Mendrey László szólt arról is,
nem lát más megoldást arra, hogy a kormány "észhez térjen", mint a sztrájkot.
A hatékony sztrájk érdekében szükséges legalább a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a PDSZ együttműködése. A kongresszus ezért ismételten megfogalmazott egy felhívást, hogy nyissák össze a PSZ, illetve a PDSZ sztrájkbizottságát, továbbá azt kérik a PSZ-től, mondja fel a 2013. évi sztrájkbizottsági megállapodást és az abban foglalt moratóriumot, amely szerint ameddig tárgyalnak a kormánnyal, addig nem hirdetnek sztrájkot.
"A köznevelési kerekasztal a gyermekek jövőjét határozza meg, és azért is meglepő Mendrey László nyilatkozata, mert a kerekasztal alakuló ülésén még részt vett, és utána pozitívan nyilatkozott az azon történtekről" – mondta Palkovics László.
Az oktatási államtitkár hozzátette, hogy
bármilyen szakmai ügyet tüntetésen nehéz rendezni.
Palkovics nem érti a PDSZ sztrájkról megfogalmazott álláspontját sem, azt mondta, az elmúlt két hét során nagy munka zajlott, és ahhoz képest, amikor az érdekvédő pozitívumokról beszélt, csak előrelépés történt.
A keddi kerekasztalon jelen lesz az OECD szakértője, meghívták az antiszegregációs kerekasztal képviselőjét, a katolikus egyház képviselőjét, a megyei városok szövetségének, az óvodapedagógusoknak a delegáltját, valamint az Alapítványi és Magániskolák Egyesületét is.