„Biztosan sokkal több résztvevője lesz a demonstrációnak, mint ahány helyről visszajelzést kaptunk" – mondta az Origónak Ercse Kriszta, a Civil Közoktatási Platform koordinátora, aki szerint sokan nem merik vállalni szolidaritásukat, mert félnek a következményektől.
A Tanítanék Mozgalom által szervezett március 30-ai demonstrációra eddig valamivel több mint száz iskola jelezte csatlakozási szándékát. A szolidáris intézményeket egy térképen jelölik, ezen az látszik, hogy elsősorban a fővárosban és környékén szimpatizálnak a legtöbben a pedagógusok demonstrációjával.
Ercse Kriszta szerint a vidéki iskoláknál nagyobb a kiszolgáltatottság és a nyomás az intézményeken, ezért a tanárok ezeken a területeken egyelőre kevésbé merték felvállalni a véleményüket.
„Elégedett vagyok ezzel az eredménnyel,
reggel óta folyamatosan érkeznek a csatlakozók, a térkép várhatóan hétvégén is frissül majd"
– tette hozzá.
A Pukli István, a Tanítanék Mozgalom vezetője március 15-én intézett ultimátumot Orbán Viktor kormányfőhöz és Áder János államfőhöz, miszerint ha nem kérnek bocsánatot a „pedagógusok megalázásáért", akkor március 30-ára egyórás polgári engedetlenséget szerveznek. Azt kérték, hogy minden tanár menjen reggel 8 és 9 óra között az iskola épülete elé. A mozgalom vezetői később jelezték, hogy egyetlen gyerek sem lesz felügyelet nélkül.
A Tanítanék Mozgalom demonstrációjának célja, hogy elfogadtassák a Civil Közoktatási Platform által elfogadott 12 pontos csomagot. „A 12 pont a leggyorsabban végrehajtandó változások listája, de ennél is tovább akarunk menni. Új közoktatási törvényt, új nemzeti alaptantervet, jobb, élhetőbb oktatási rendszert követelünk. És azt, hogy ennek megalkotásában mi is részt vehessünk" – írják a Facebook-oldalukon.
A tanárok közben segítséget kaphatnak a diákoktól is, a Diáksztrájk a jövőnkért! nevű Facebook-csoport ugyanis arra buzdítja a tanulókat, hogy
ugyanebben az időpontban iskolába menet ők is álljanak meg az iskolák bejáratánál egy órára,
és beszélgessenek el barátaikkal, tanáraikkal, formáljanak élőláncot az iskola köré, vagy krétával írják le a járdára a legnagyobb problémákat.
„A március 15-én meghirdetett határidőig nem kértek bocsánatot a hatalom képviselői, és nem ültek le hiteles szereplők egyeztetni a 12 pontról a szakma képviselőivel. A tanárainktól elvették a jogszerű sztrájk lehetőségét, de ők bátorságukat összeszedve úgy döntöttek, hogy 2016. március 30-án, szerdán délelőtt 8 és 9 óra között polgári engedetlenség formájában fejezik ki a változtatás iránti igényüket és az oktatási rendszerrel szembeni ellenérzésüket" – írják.
Az emberi erőforrások minisztere országos igazgatói konferenciát hívott össze jövő péntekre. A miniszter azt mondta: a fórumon a leginkább érintetteknek, a kulcsszereplőknek elmondják, hogy miket terveznek, amelyekről azután az intézményvezetők saját iskoláikban számolnak be. Balog Zoltán hozzátette: azt szeretné, ha ezt az országos értekezletet regionális fórumok követnék.
A célunk az, hogy mindenkihez eljussanak az információk, a szándékunk, és
világos legyen, hogy ezt a dolgot komolyan vesszük"
- fogalmazott a miniszter.
Kedden Rétvári Bence államtitkár bejelentette, hogy nyáron bezárják a rendkívül sokat bírált Klebelsberg Intézményfenntartó Központot, azt azonban nem árulta el, hogy pontosan milyen rendszert képelnek el helyette. Az Origo is megírta, hogy a kabinet feltehetően a tiltakozások méregfogát is kihúzná ezzel a lépéssel, nem véletlen, hogy a tanárképviseletek azonnal jelezték: ennél sokkal mélyebbek a problémák, a Klik megszüntetése önmagában nem elég.