Soltész Miklós ismertette: a német nemzetiség három, a szlovák két iskolában érettségiztet Magyarországon, míg a horvát, a román, a szerb és a görög egy-egy intézményben.
Az elmúlt években a nemzetiségek 91 óvodát, általános és középiskolát működtetnek, ennyit vettek át.
Ez nyolcszoros növekedést jelent csaknem tíz esztendő alatt
- mondta, megjegyezve, hogy egyes intézmények országos, míg mások helyi nemzetiségi önkormányzatokhoz tartoznak - emelte ki az államtitkár. Mintegy 15 ezren járnak ezekbe a létesítményekbe.
Az államtitkár úgy vélekedett, hogy a koronavírus-járvány idején letett érettségi talán a legkülönlegesebb megmérettetésük lesz a diákoknak.
Hollerné Racskó Erzsébet, az Országos Szlovák Önkormányzat elnöke közölte, hogy
23 diák kezdte meg az érettségit két gimnáziumukban, Budapesten és Békéscsabán.
Minden végzősük jelentkezett a megmérettetésre - jegyezte meg. Néhány éve tehetséggondozási programot dolgoztak ki kormányzati támogatással. Ennek köszönhető, hogy egyre többen jelentkeznek az intézményeikbe - mondta Hollerné Racskó Erzsébet.
Szabóné Marlok Júlia, a budapesti Szlovák Tanítási Nyelvű Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium igazgatója arról beszélt, hogy rendben megkezdődött az érettségi. Az ő intézményükben is betartják az egészségügyi szabályokat.
A védőfelszereléseket megkapták, minden diák megérkezett a hétfői vizsgára
- jelezte. Az érettségi megtartására nagy szükség van a diákok továbbtanulása szempontjából - jelentette ki Szabóné Marlok Júlia.
Az igazgató elmondta, hogy
az idén 160 millió forintot kaptak a kormánytól arra, hogy kicseréljék az iskola nyílászáróit.
Az intézmény 1992 óta működik a jelenlegi helyén, komolyabb felújítások azonban csupán az utóbbi években történtek, ami a fenntartónak, az Országos Szlovák Önkormányzatnak is köszönhető - fűzte hozzá.