A morális erények legbelül, az érzéseink, képzeletünk, történeteink világában helyezkednek el, és azokban a példázatokban, szentenciákban, bölcs mondásokban, sztorikban élnek, amelyeket magunknak mondogatunk arról, kik is vagyunk, és milyen értékeket képviselünk. Célkitűzése, hogy ösztönözze a reflexiót saját morális tapasztalatainkra, és felkeltse a morális érzékenységünkkel kapcsolatos kíváncsiságot.
Larry R. Churchill saját útkeresésének és kutatásainak eredményeit foglalja össze e kötetben és arra jutott, hogy olyan etikai szemléletmódra van szükségünk, amely az emberi képességek széles skáláját vonja be a folyamatba, és amely teret enged a kérdésfeltevésnek, az aktív közreműködésnek.
A professzor emellett az emberi életúton túlmutató etikai fogalmakkal és készségekkel is foglalkozik, amelyek például a globális felmelegedés megállítására motiválnának bennünket. Ennek morális akadályát abban látja, hogy a magunkról és erkölcsi kötelességeinkről alkotott elgondolásaink hajlamosak a jelenre összpontosítani, valamint jelenleg még hiányzik az a széleskörű, nemzetek feletti összefogást biztosító nyelvezet, amely többek között a globális felmelegedés megállítására motiválna bennünket.
Változásra van tehát szükség, egy olyan kultúrába átvezető útra, amely feltárja a bolygónkhoz való szoros fizikai, pszichés és morális kötődésünket, melyben az etikának is szerepet kell vállalnia – állítja a szerző, Larry R. Churchill, aki egyúttal az első lépésekre is felhívja a figyelmet.