Ahogy a Blaha Lujza tér felújítása, úgy a jelenleg zajló többi fővárosi projekt is mind csúszik, ráadásul szerényebb műszaki tartalommal és drágábban valósul meg.
Sajnos mindez nem meglepő, hiszen midig is a hozzá nem értés és a dilettantizmus fémjelezte Karácsony Gergely főpolgármesteri tevékenységét
– mondta az Origónak Wintermantel Zsolt annak kapcsán, hogy a főpolgármester szombaton átadta a jelentős késéssel felújított Blaha Lujza teret. Karácsony a 2019-es hivatalba lépése óta egyetlen önálló fővárosi beruházást sem tud felmutatni, a Blaha Lujza tér rekonstrukcióját teljes egészében Tarlós István hivatali ideje alatt készítették elő.
Ahogyan a Lánchíd, úgy a Blaha esetében is az előző városvezetés lefolytatta a teljes közbeszerzési, tervezési és engedélyeztetési eljárást. Karácsonynak semmi mást nem kellet volna csinálnia, mint hogy 2020 elején aláírja a szerződéseket, és már közlekedhetnénk a Lánchídon, de a Blaha Lujza tér rekonstrukciója is már régen – tavaly év végén – elkészült volna. Amiben pedig Karácsonyék hozzányúltak a tervekhez, az csak a hátrányára vált az adott projektnek. A Blaha felújítása is jóval kevesebb műszaki tartalommal valósult meg, így például sem akadálymentesítő liftet, sem nyilvános illemhelyeket nem építettek, de a Népszínház utcából sem vezették ki a tér területére a villamosok végállomását, ami az átszállások megkönnyítéséhez lett volna fontos
– mondta Wintermantel Zsolt.
A beruházás fapadossá alakítása ellenére nemhogy csökkent volna a felújítás költsége az eredeti tervekhez képest, hanem még jelentősen nőtt is, mintegy 400 millió forinttal.
A fideszes politikus szerint az is a minőség rovására ment, hogy az elkordonozott területen sokszor hetekig, vagy akár hónapokig nem zajlott semmilyen munka, így az időjárás erodálhatta a félkész állapotban lévő elemeket. – Ráadásul az elhúzódó felújítás miatt állandósuló útlezárások, vagy korlátozások minden egyes nap megnehezítették a budapestiek közlekedését, felesleges bosszúságot okozva nekik – mondta a frakcióvezető.
Wintermantel Zsolt tragikomikusnak nevezte, hogy Karácsony a Facebook oldalán azt írta, „szuperzöld" lesz a Blaha Lujza tér. – A légifotókon mindössze három kis karikát lehet látni, amelyekben fák vannak, emellett pedig a betonburkolatban is elültették még 25-30 facsemetét, egyébként pedig térkő burkolat az egész.
Láng Zsolt, a Közép-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztosa azt mondta, Magyarország kormánya 2019-ben úgy döntött, hogy 1 milliárd forinttal támogatja a beruházást, mivel a Blaha Lujza tér felújítása egy több évtizedes adósság volt a budapesti emberek felé.
Örömteli, hogy a tér felújítása végre befejeződött, ám amennyiben 2019 után Karácsonyék nem törték volna meg az előkészítés folyamatát, minimum egy évvel korábban már át lehetett volna adni Budapest ezen ikonikus terét a mindennapi használóinak
– mondta.
Szerinte egyes műszaki elemek kihagyása – köztük a XXI. századi követelményeknek megfelelően megépített akadálymentes lifté – komoly nehézségeket okozhatnak a járókelőknek. Így például a kerekes székkel közlekedőknek és a kismamáknak továbbra is a Keleti pályaudvarig, vagy adott esetben az Astoriáig kell majd kerülniük ha a metróhoz szeretnének lejutni.
Ugyancsak sajnálatos, hogy nem valósult meg az eredeti koncepcióban szereplő közösségi kiállítótér és kávézó, a fedett buszváró, vagy az új BKK ügyfélközpont az aluljáróban
– sorolta Láng Zsolt.
A kormánybiztos szerint a Blaha Lujza tér átépítésének anyagi támogatása, csakúgy mint a 3-as metró rekonstrukciójának, a kelenföldi intermoduláris csomópontnak vagy a budai fonódó II. ütemének támogatása mind azt mutatja, hogy a magyar kormány elkötelezett a nemzet fővárosának fejlesztése, megújítása mellett.
Budapesten 2010 óta több mint 2300 milliárd forint állami fejlesztés valósult meg.