Orbán Viktor rádióinterjúja percről percre
2024. május 31. 07:30
Olvasási idő: 1 perc
Péntek reggel fél nyolc után Orbán Viktor lesz a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! – című műsorának a vendége. A miniszterelnök beszámol a legfrissebb kormányzati döntésekről és várhatóan szót ejt közelgő európai parlamenti és önkormányzati választásokról.
Péntek reggel fél nyolc után Orbán Viktor lesz a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! – című műsorának a vendége. A miniszterelnök beszámol a legfrissebb kormányzati döntésekről és várhatóan szót ejt közelgő európai parlamenti és önkormányzati választásokról.
Orbán Viktor szerint soha nem volt még ekkora tétje egy európai parlamenti választásnak, mint a jövő héten tartandónak, könnyen elképzelhető, hogy visszanézve azt lehet majd megállapítani, hogy ez volt az a választás, ahol eldőlt, hogy Európa a háborút vagy a békét választja.
Hamarosan kezdődik a kormányfői interjú.
Orbán Viktor kormányfő a beszélgetés elején közölte, 30 évvel ezelőtt még általános volt a sorkötelezettség, és akkor az volt a gondolat, hogy mivel béke van Európában, és nincs riválisa a NATO-nak, ezért az állandó készenlét nem szükséges. Akkor döntöttek a profi hadseregek felállítása mellett - tette hozzá.
Ezek a személyek a legfelkészültebbek, és hajlandók arra, hogy áldozatot hozzanak a haza védelmében.
Orbán Viktor szerint míg most újra háború van, ezért egy nagy kérdőjel került a korábbi döntés miatt. Nem feltétlenül kell visszaállítani a sorkötelezettséget, és az ország nem érzi, hogy ez lenne az egyetlen mód, amivel reagálni lehet a háborúra.
Napirenden van rengeteg olyan dolog, ami segítheti a magyar társadalmat az önvédelemre. Több ország már visszavezette a sorkatonaságot.
Olyan összefüggésben is beszélnek a sorkatonaság visszavezetéséről, ami uniós kötezettség lenne. Mindez teljesen elfogadhatatlan - tette hozzá.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy minden héten közelebb vagyunk a háborúhoz. Most tárgyalások vannak arról, hogy francia kiképzőtisztek menjenek Ukrajnába, mindez egy új minőség - tette hozzá. A másik ennél aggasztóbb esemény, hogy a nyugati országok által adott fegyvereket nem csak önvédelemre használhatják az ukránok - mondta a kormányfő.
Az utóbbiról nagy vita lesz, de az oroszok úgy tekintik, hogy a NATO keze benne lesz a fegyveres kártételekben, ha ez megtörténik.
Ráadásul jól kell bemérni a szemben álló felek szándékát, és az oroszoknak van egy világos célkijelölése, miszerint az Ukrajna esetleges NATO-tagsága.
Orbán Viktor rámutatott arra, hogy az oroszok jelezték, hogy addig mennek előre, amíg veszélyben érzik a saját területüket. A nyugatiak azt gondolják, hogy győzhetnek ebben a háborúban - tette hozzá.
A nyugatiak esetében fontos szempont, hogy messzebb vannak Ukrajnától, és azt gonolják, hogy messzebb vannak a kockázattól.
Mindez kikapcsolja azt a körülményt, hogy a modern technológiák miatt a nagyobb távolságok áthidalhatóak. A nyugatiak le akarják győzni Orszországot - tette hozzá.
Ők katonai sikert akarnak elérni bármi áron.
Orbán Viktor szerint mind a Tisza-, mind a Horthy-korszakban belekényszerítették Magyarországot a háborúba. Egyik világháborúban sem akartunk részt venni, de iszonyatos nyomás alatt álltunk - tette hozzá. Nem állítom, hogy ez a mostani helyzet eléri azt a szintet, de efelé haladunk.
Minden egyes uniós csúcson ránk nehezedő nyomás az folyamatosan nő, és ennek nincs vége.
A kérdés, hogy van-e mögöttünk egy egységes ország a béke érdekében. A legfontosabb kérdés, hogy meg akarunk-e halni Ukrajnáért. Minderre a válaszunk, hogy nem akarunk - tette hozzá.
Ezt a háborút nem a mi érdekünkben vívják.
Brüsszelben ez egy rendkívül népszerűtlen álláspont, de álljuk a sarat - tette hozzá.
A NATO egy védelmi szövetség, hogy a tagállamok védelmét biztosítsuk, és nem arra, hogy beavatkozzunk egy másik tagországban, és ezzel világháborút okozzunk.
Orbán Viktor a szombati békemenetről azt mondta, ki kell mondani, hogy érzékeljük a közvetlen háborús veszélyt. Az utóbbit a baloldal megpróbálja eltagadni. Aki úgy beszél mint egy háborúpárti, úgy szállítana fegyvert mint egy háborúpárti, és úgy akar katonákat küldeni mint egy háborúpárti, az egy háborúpárti. A magyarok szerint nem bírna ki Európa még egy háborút - tette hozzá.
Most maga az unió megy elöl, és visz bennünket a háború felé.
Az unió vezetői minden pénzünket Ukrajnára költik, miközben nem fejlesztik az európai gazdaságot - tette hozzá.
Orbán Viktor szerint egy jó európai választás révén le lehet téríteni az uniós vezetőket a háborúpárti oldalról. A kormányfő rámutatott arra, hogy minden nagy háború első szakasza morális nyomás alatt zajlott. Ahogy telt az idő, hogy a háború nem megoldás, úgy tolódtak el az erőviszonyok a békepárt felé.
Aki ezt a háborút meg akarja nyerni a harctéren, annak fel kéne ismernie, hogy ez nem lehetséges.
Orbán Viktor közölte, hogy a közelgő uniós választásokra, ha később visszanézünk, akkor könnyen lehet, hogy ez volt a nagy fordulópont. Nincs minden háború előre megírva a csillagokban - tette hozzá.
Ha a vezetők úgy döntenek, hogy a béke fontosabb, akkor béke lesz. Ezek nem szükségszerűségek.
Európában mégiscsak demokrácia van, és békepárti képviselőket kell küldeni - tette hozzá.
Véget ért a kormányfői interjú, hamarosan összefoglalóval jelentkezünk.