Irak 437 ezer négyzetkilométeres területe hármas tagolású, a közepén húzódó két folyó - a Tigris és az Eufrátesz - termékeny völgye mellett sivatagokból és hegyvidékekből áll. Földrajzi értelemben délről az Arab-öböl és Nefúd-sivatag, keletről a Zagrosz előhegységei, északról a Toros-hegység dél-keletei nyúlványai, nyugatról pedig a Szír-sivatag határolja.
A körülbelül 24,5 milliós lakosságú államot hat ország veszi körbe, keleti szomszédja Irán, északon Törökországgal, nyugaton Szíriával és Jordániával, Délen Szaúd-Arábiával és Kuvaittal határos. Legnagyobb városa a közel ötmilliós népességű Bagdad, az ország fővárosa.
A népesség 75-80 százalékban arab, 15-20 százalékban kurd, illetve 5 százalékban más kisebb népcsoportokból áll. Főbb beszélt nyelvek az arab és a kurd.
A lakosság 97 százaléka muzulmán, a népesség vallási szempontból mégis megosztott. Többségben vannak a síita irányzat követői, ők teszik ki az összlakosság körülbelül 60-65 százalékát, míg a kormányzati hatalmat is magának tudható szunniták az összlakosság 32-37 százalékát alkotják. Más vallások hívei csak kevesen élnek Irakban, számuk nem több, mint a lakosság 5 százaléka.