Maradnak a ciprusi békefenntartók

Vágólapra másolva!
A Biztonsági Tanács (BT) hétfőn újabb hat hónappal, jövő év június 15-ig meghosszabbította a ciprusi békefenntartó ENSZ-erő (UNFICYP) decemberben lejáró megbízatását.
Vágólapra másolva!

A BT egyúttal figyelmeztette Törökországot, hogy számolja fel a békefenntartókat érintő korlátozásokat. Kofi Annan ENSZ-főtitkár a napokban előterjesztett javaslatában kezdeményezte, hogy az 1964-ben létrehozott, 1230 katonából és 42 rendőrből álló UNFICYP maradjon a helyén, amíg átfogó politikai rendezés nem születik a ciprusi kérdésben.

A stratégiailag igen fontos fekvésű Ciprus 1960. augusztus 16-án nyerte el függetlenségét. Az új állam alkotmánya 70:30 százalék arányban rögzítette a többségben lévő görögök és a kisebbségben lévő törökök hatalomból való részesedését, egyben megtiltotta a sziget Görögországhoz való csatolását. Az alapokmányt azonban már életbe lépésekor mindkét fél bírálta, s az állandó ellenségeskedés táptalajává vált.

Az elnök III. Makariosz érsek lett, aki a görög ciprióták támogatásával 1963-ban alkotmányos puccsal szinte teljesen kizárta a törököket a kormányzásból. Az ezt követő fegyveres összetűzések megfékezése érdekében 1964-ben ENSZ békefenntartó alakulatot (UNFICYP) telepítettek a térségbe, amely azóta is ott állomásozik.

1974-ben görög katonatisztek - athéni támogatással - puccsot hajtottak végre Makariosz ellen, válaszként török csapatok szálltak partra északon és elfoglalták Ciprus területének mintegy 40 százalékát.

A kettészakadt szigeten 180 kilométer hosszú demarkációs vonalat ("Attila-vonal") húztak, amelynek mindkét oldalán 50 méteres ütközőzónát létesítettek, ahol jelenleg is az ENSZ-katonák tartózkodnak. A törökök 1975 februárjában létrehozták a Ciprusi Török Szövetségi Államot, 1983 novemberében pedig egyoldalúan kikiáltották a független "Észak-Ciprusi Török Köztársaságot", amelyet mindmáig csak Törökország ismer el.

A békefenntartók mandátuma 2004. június 15-ig tart. Az ENSZ és az Európai Unió arra számít, hogy addig sikerül megoldást találni a sziget megosztottságára. A ciprusi görögök nemzetközileg elismert kormánya 2004. május 1-jén csatlakozik az EU-hoz, függetlenül attól, hogy a kérdésben születik-e megoldás. Szakértők arra számítanak, hogy Törökország újabb tárgyalásokra készteti majd az Észak-Ciprusi Török Köztársaságot, ahol decemberben választásokat tartanak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!