Egyelőre nem tudni, mi okozta a hollandiai robbanást<br/>

Vágólapra másolva!
Egyelőre nincs nyoma annak, hogy szándékos robbantás történt volna a kelet-hollandiai Enschede városában, ahol szombaton egy óriási detonáció legalább húsz ember halálát okozta, és 310-et megsebesített.
Vágólapra másolva!

A katasztrófa egy Kínában petárdákat gyártó cég hollandiai lerakatában történt. A Fireworks vállalat - bár a raktárról éjjeli gyorsfelmérések szerint a környéken kevesen tudtak - lassan negyedszázada telepedett meg Enschede egyik kertvárosában, a belváros szomszédságában. Egyelőre rejtély, miért sűrűn lakott területen létesítették a raktárt; a cég vasárnap hajnalig nem nyilatkozott. Üzleti források szerint tekintélyes cégről van szó, amely feltehetően a lehető legnagyobb gondossággal igyekezett felügyelni a veszélyforrásokat.

Tizenkét órával a mentés után még mindig folyt az áldozatok keresése a térségben. Jan Mans polgármester még vasárnap reggel is azt mondta, valószínű, hogy több halálos áldozatról van szó, mint a jelenlegi hivatalos mérlegekben szereplő 20. Egyelőre tíz holttestet találtak meg, az elhunytak között tűzoltók is vannak. A 310 sebesült közül 53 állapota súlyos.

A robbanásnak jóval több áldozata is lehetett volna, ha nem "tüzijátékkal", véletlenül működésbe jött rakéták sorozatos kilövésével kezdődött volna, mert így sok lakónak lehetősége nyílt elhagyni a veszélyes övezetet. A környéken 2 ezren laktak, és a rendőrség, valamint a tűzoltók az óriási detonációra már kiürítette a raktár közelségét.

A legnagyobb robbanást tizenöt kilométeres körzetben látni lehetett. A katasztrófában legalább harminc ház teljesen megsemmisült, a robbanás közvetlen körzetét porig égett autók, hamu és korom jelezte. Sok lakóépületben tetemes kár keletkezett.

A helyszín a háborúhoz hasonló pusztítás nyomait mutatta, a mentésben több mint 600 rendőr és tűzoltó vett részt. Segítettek a mentésben a szomszédos Németország tűzoltói is, míg az ugyancsak szomszédos Belgium felajánlotta, hogy minden szükséges segítséget megpróbál megadni, amelyre a hollandok igényt tartanak.

Az otthontalanná váltakat - számuk 100 és 200 közé tehető - szállodákban és sportcsarnokokban helyezték el, néhány bank és a biztosítók vasárnap kinyitottak. Az állami segítségről személyesen Beatrix királynő és Wim Kok miniszterelnök gondoskodik: a kormányfő már kora délelőtt megérkezett, és mielőtt megkezdte volna szemléjét, mélységes döbbenetének adott hangot.

Az eset nyomán nem csupán Enschede, hanem egész Hollandia sokkhatás alá került. Az országban évtizedekkel ezelőtt történt ennyire súlyos tragédia, az utolsó emlékezetes katasztrófa egy izraeli szállító-repülőgép amszterdami lezuhanása volt, amelynek következményeit a főváros egyik lakónegyede ma is érzi. Hollandiában vasárnapra nemzeti gyászszerű hangulat uralkodott el: számos kulturális és sportesemény - köztük labdarúgó-mérkőzések és az eurovíziós dalfesztivál közvetítése - elmaradt, a lakosság a rendkívüli tévéadások tanúsága szerint nem tért magához a megrázkódtatástól.

(MTI)

Korábban:

(2000. méjus 13.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!