Az FBI a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után hozott "hazafi törvényre" hivatkozva, de annak rendelkezéseivel visszaélve követelt és kapott telefonbeszélgetésekre, internethasználatra és pénzügyi műveletekre vonatkozó adatokat nemzetbiztonságilag fontosnak minősített ügyekben. A szervezet 2005-ben 47 ezer esetben kért bizalmas információkat, s az ebből vett 293 mintából 22 esetben az iroda valószínűsíthetően túllépte hatáskörét, sőt, bizonyos esetekben törvényt is sértett.
Az FBI-nak a törvény szerint nem kell részletesen megindokolnia a lehallgatási, adatszerzési kérelmeket, elég nemzetbiztonsági okokra hivatkoznia. A nyomozó iroda bírói jóváhagyás nélkül követelhet előfizetői adatokat egyebek mellett telefontársaságoktól, internetszolgáltatóktól, bankoktól, hitelkártya-irodáktól és egyéb cégektől.
A 126 oldalas igazságügyi jelentés szerint az FBI az utóbbi években nemcsak hatáskörével visszaélve követelt bizalmas információkat amerikai állampolgárokról azok tudta nélkül, hanem évről évre "elmulasztotta" kongresszusi jelentéseibe foglalni a titkos adatkérési esetek nagy részét.
A "hazafias törvényként" emlegetett USA Patriot törvényt a Fehér Ház, az igazságügyi tárca és az FBI elengedhetetlen eszköznek nevezte a terrorizmus elleni harcban, a bírálók azonban azt hangoztatják, hogy a bűnüldöző hatóságoknak biztosított hatáskörök indokolatlan mértékben megsértik a polgári szabadságjogokat.
Robert Mueller FBI-igazgató a hibák kijavítását ígéri.