Van, aki rosszindulatúnak tartja, mások szerint ellenszenves, ráadásul nő is. Egy dolog azonban biztos:
jelenleg ő a legesélyesebb
arra, hogy jövőre győzelemre vezesse az amerikai Demokrata Pártot.
„Az amerikaiaknak bajnokra van szükségük, és én akarok lenni az a bajnok” – ezzel a mondattal jelentette be áprilisban Hillary Clinton, hogy indul az elnökjelöltségért. Bill Clinton felesége nem először próbálkozik:
2008-ban szoros versenyben maradt alul Barack Obama szenátorral szemben.
A végkifejletet mindenki tudja: Obama a második ciklusának a végét tölti, és most eljött az idő, hogy megválasszák az utódját.
Míg a republikánusok soraiban Donald Trump jelöltsége borzolja a kedélyeket, a demokratáknál az a kérdés, hogy valóban Hillary Clinton-e a megfelelő személy arra, hogy a Fehér Házba segítse a demokratákat. A pártban mindenki tisztában van azzal, hogy
a botrányok jelentősen csökkentették az egykori külügyminiszter esélyeit,
a gond ott kezdődik, hogy még ennek ellenére is ő a legesélyesebb jelölt. Ennek oka a megfelelő rivális hiánya.
A demokrata párt második legesélyesebb elnökjelöltje Bernie Sanders vermonti szenátor. A világ többi részén meglehetősen ismeretlenül cseng a neve, nem úgy, mint Joe Biden jelenlegi alelnöké, aki annak ellenére volt harmadik a népszerűségi listán, hogy nem lehetett tudni, indul-e. Támogatóinak végül szerdán csalódniuk kellett, Biden bejelentette, hogy
nem indul a posztért.
A 73 éves politikus döntését azzal indokolta, hogy a családja még nem tette túl magát a fia, Beau Biden májusi halálán.
Hillary Clinton így joggal érezheti, hogy eljött az ő ideje, ezzel pedig az ellenfelei is tisztában vannak. A republikánus pártban már hónapokkal ezelőtt beindult a gépezet, amelynek célja: meggyőzni a választókat arról, hogy
a volt first lady nem alkalmas
arra, hogy az országot vezesse.
Botrányért nem kellett messzire menniük, Hillary tálcán kínálta a lehetőséget, amikor kiderült, hogy külügyminiszterként
a saját e-mail-címéről, nem pedig a kormány hivatalos szerveréről intézte a levelezését.
Ez biztonsági kockázatot jelentett, nem csoda, hogy az ellenzékiek – és még saját pártjának tagjai is – minden adandó alkalommal a szemére vetik.
A fordulat akkor következett be, amikor a demokrata elnökjelöltek első nyilvános tévévitáján maga Bernie Sanders védte meg. Ezzel egyszer s mindenkorra kiderült, hogy a demokrata párton belül már nem tekintik olyan nagy jelentőségűnek az ügyet.
Hillary másik mumusa a 2012-es bengázi merénylet. Az amerikai nagykövetség elleni támadásban négy alkalmazott, köztük az USA líbiai nagykövete halt meg. Három évvel később, október 22-én Hillarynek a kongresszus előtt kellett tanúvallomást tennie a történtekről.
Clinton, aki már korábban felelősséget vállalt a merényletért, a meghallgatáson azt mondta, lehetetlen minden terrortámadást megakadályozni. Hozzátette: Chris Stevens tripoli nagykövet tudta, hogy veszélyes feladatot vállalt.
A kongresszusi meghallgatást minden nagy amerikai hírtelevízió élőben közvetítette, és napokig foglalkoztak vele a legjelentősebb lapok is. Ennek ellenére nem kizárt, hogy Hillary
jelöltségére még ez sem lesz nagy hatással.
Politikai elemzők egybehangzóan állítják: a meghallgatásnak politikai következménye már nem lehet, az csak a republikánusok próbálkozása, hogy aláássák a demokrata jelölt kampányát.
Akkor mi az, ami miatt kérdéses, hogy valóban Hillaryt választják-e a demokraták? Ez nem más, mint a személyisége. A volt first lady hiába felkészült szakmailag – a kommunikációján és az emberi arcán még van mit javítania.
Amikor belépett a terembe, egyszerűen megfagyott a levegő”
– emlékezett vissza egy magyar újságíró a volt külügyminiszter budapesti látogatására. Hillary Clintont sok demokrata szavazó is ellenszenvesnek, rosszindulatúnak írja le. Ha pedig ez még nem lenne elég, ott az örök kérdés: vajon megérett-e arra az Egyesült Államok, hogy egy nő legyen az elnöke?
Mindezzel a politikus kampánystábja is tisztában van. A New York Times újságírójának szeptember elején azt ígérték:
a demokrata jelölt a jövőben több szívet és humort mutat meg majd magából.
Nem sokkal később Clinton már palacsintát sütött a televízióban, sokkal gyakrabban nevetett, és még azt is elárulta, melyek a kedvenc sorozatai.
Érdekesség, hogy a Hillary kampányát közvetítő újságírók döntő többsége is nő. Ez persze nem a politikus stábján múlt, de szintén segíthet neki abban, hogy az emberi oldalát is megmutassa.
A jelöltek közül Clinton elsőként tette közzé egészségügyi állapotának eredményét is. Készítője, Lisa Bardack, aki 2001 óta Hillary személyes orvosa, azt írta: páciense egy
egészséges, 67 éves nő, apróbb betegségekkel,
amelyek ebben a korban teljesen átlagosak.
Az amerikai kampányban egyáltalán nem szokatlan az ilyenfajta kitárulkozás. A szavazókat érdekli, milyen állapotban van az, akire országuk vezetését bízzák. Bernie Sanders esetében is problémát jelent a kora, Clinton esetében pedig az ad okot aggodalomra, hogy
kétszer is kezelték mélyvénás trombózissal.
Három éve egy vírusos fertőzés miatt elájult, kórházban is kezelték egy fejében keletkezett vérrög miatt.
Nemrég arról kezdtek el hírek terjedni, hogy
Clintonnak plasztikai műtéte volt.
Új könyvében Ed Klein, a The New York Times újságírója azt állítja, hogy Hillary nem akart befeküdni egy klinikára, ezért egy plasztikai sebész
külön műtőt rendezett be a politikus házában,
és ott elvégezhette a beavatkozásokat. A változások azért nem szembetűnőek, mert Hillary fokozatosan végeztette el őket, hogy senkinek ne tűnjön fel – írta.
Hillary szóvivőjének válasza sem sokáig késett.
Valakinek írnia kellene egy könyvet Ed Kleinról, aminek az lenne a címe: Baromság"
– mondta Nick Merrill.
Maga Clinton is többször utalt már arra, hogy nem érdeklik a külsejére tett megjegyzések.
"Minden elnökünk energiával tele kezdi meg hivatalát, aztán csak nézzük, ahogy egyre őszebb lesz a hajuk. Lehet, hogy nem én vagyok a legfiatalabb jelölt, de
egészen biztosan én leszek a legfiatalabb női elnök az Egyesült Államok történetében.
És persze az első nagymama" – viccelődött.
Hillaryvel kapcsolatban van még valami, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni: a férje. Bill Clinton egyelőre látványosan távol marad a felesége kampányától, csak a megnyitó rendezvényre ment el. Mégis mindenki emlékszik rá, nem utolsósorban Monica Lewinskyval folytatott viszonya miatt.
Ha ügyes, a volt first lady akár még az ovális irodában történteket is az előnyére fordíthatja. Feleségként a megcsalt félként emlékeznek rá, ami sokakban szimpátiát válthat ki. Az amerikaiak pozitívan értékelik azt is, hogy
Hillary kiállt a férje mellett.
Igaz, a képet némileg árnyalta, hogy hírek szerint, amikor a viszony kiderült, egy könyvvel dobta fejbe hitvesét, Bill Clintonnak pedig hónapokig egy kanapén kellett aludnia.
Mindemellett az sem mellékes, hogy Bill Clinton a szakmai tapasztalatán kívül a pénzügyi támogatások gyűjtésében is aktívan tudja segíteni a feleségét.
A kérdés már csak az, mit fog ahhoz szólni, amikor "első férjként" neki kell protokolleseményre mennie valamilyen turisztikai nevezetességhez, miközben felesége a világ vezetőivel tárgyal. Ha minden igaz, jövőre ez is kiderül.