A brit szavazók egyre nagyobb része gondolja úgy, hogy az Európai Unióból való kilépés csökkentené a terrorizmusveszélyt, segítene az egészségügyön, és visszafogná a bevándorlást.
A YouGov pénteken hozta nyilvánosságra a legfrissebb közvélemény-kutatásának az eredményét – azon a napon, amikor megkezdődött a kormányzat hivatalos kampánya.
A maradás hívei száraz és absztrakt gazdasági érvekkel operálnak, de a jelek szerint ez egyre kevésbé győzi meg a briteket – ismertette az eredményt az Independent.
Kilenc százalékkal 25-re nőtt ugyanis azoknak az aránya, akik szerint
a kilépéssel csökkenne a terrorveszély
– miközben csupán a megkérdezettek tíz százaléka gondolja, hogy ez fordítva történik majd.
32 százalék szerint a kilépés jót tenne a brit egészségügynek – 14 százalék véli úgy, hogy az eredmény inkább negatív lenne.
A lap szerint nem meglepő, hogy a válaszadók 55 százalékának meggyőződése, hogy
a kilépéssel csökkenne a bevándorlók száma
– mindössze három százalék képviseli az ellenvéleményt.
Azzal viszont egyetért a többség, hogy a Brexit hatására csökkenne Nagy-Britanniának a világpolitikára gyakorolt hatása.
A britek tisztában vannak vele, milyen gazdasági hatásokkal járna a kilépés. Egyharmadával nőtt, és immár elérte a 36 százalékot azok aránya, akik szerint
nőnének a megélhetési költségek,
és romlana a helyzet a munkaerőpiacon is.
Közben megkezdődött ma a kampány is, amelyre mind a két tábor – a Britain Stronger in Europe és a Vote Leave – egyaránt 600 ezer font (több mint 230 millió forint) állami költségtérítést kap, és összesen hétmillió fontot költhet.
A kormány a kampányban a hivatalos álláspontot képviseli,
vagyis azt, hogy Nagy-Britannia maradjon a megreformált Európai Unió tagja – emlékeztetett az MTI.
Az egyes kabinettagok azonban meggyőződésük szerint, szabadon dönthetnek arról, és maga a kormány is megosztott.
A bennmaradást pártolók legfőbb szövetségese az üzleti szféra, amely rendre
a Brexit súlyos kockázataira hívja fel a figyelmet.
A Brit Iparszövetség szerint az évtized végéig akár százmilliárd font (csaknem 40 ezermilliárd forint) veszteséget is okozhatna a brit gazdaságnak a távozás, a PwC üzleti tanácsadó cég tanulmánya szerint a kilépéssel a GDP 2020-ban 3-5,5 százalékkal lenne alacsonyabb.
A Nemzetközi Valutaalap e héten nyilvánosságra hozott féléves világgazdasági jelentése szerint helyi és globális szinten is súlyos gazdasági károkat okozna, ha Nagy-Britannia távozna az Európai Unióból. Az IMF ezért 1,9 százalékra rontotta a brit hazai össztermék idei növekedési ütemére adott előrejelzését az eddigi prognózisában szereplő 2,2 százalékról.