Az Európai Unió felfüggeszti a migránsok mentésére indított haditengerészeti műveletet

migránsok, menekültek, Földközi-tenger
LAMPEDUSA, ITALY - SEPTEMBER 02: Refugees and migrants wait to transfer from a overcrowded small wooden boat to an Irish War Ship after being assisted and prepaired with life vests and drinking water by search and rescue crew members form German NGO Sea-Eye about 46 nautical miles (nm) into Libyan initiated restriced area on September 2, 2017. The security situation for SAR NGOs such as Sey-Eye has deteriorated graviered after the so called Libyan Cost Guard has expand their search and rescue territory from 12nm to 72nm. At the same time, the numer of rescued people from distress by NGOs has been declined because of this fact. (Picture:Christian Marquardt) (Photo by Christian Marquardt/NurPhoto)
Vágólapra másolva!
Az EU felfüggeszti az úgynevezett Sophia haditengerészeti műveletet, miután a tagállamok között nem volt egyetértés a fenntartásban. Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes korábban többször is hangsúlyozta, hogy örülnének, ha véget érne a művelet, mivel minden tengerről mentett migránst nekik kellett befogadniuk. Németország már januárban bejelentette, hogy nem küldenek több hajót a missziónak.
Vágólapra másolva!

A dpa hírügynökség úgy tudja, a felfüggesztés ellenére továbbra is nyújtanak légi támogatást, illetve folytatódik a líbiai parti őrség kiképzése. Amennyiben az uniós tagállamok nem értenek egyet a felfüggesztéssel, akkor azt szerda éjfélig jelezhetik. Különben a felfüggesztés

hat hónapon belül hatályba lép.

A Sophia műveletet, ideiglenes megoldásként, decemberben hosszabbították meg újabb három hónappal március 31-ig, miután a tagállamok nem írtak alá egy hosszabb távú megoldásról szóló egyezséget.

A Sophia művelet

2015 ősze óta van hatályban a Földközi-tengeren

a migránsok megmentése, az embercsempész-hálózatok felderítése, illetve felszámolása érdekében, emellett kiterjedt a líbiai parti őrség kiképzésének feladataira, valamint a Líbiára vonatkozó fegyverembargó betartásának ellenőrzésére is. Ezenkívül az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatainak megfelelően információkat gyűjtött a Líbiából származó illegális olajkereskedelemről.

Illusztráció Forrás: AFP/NurPhoto/Christian Marquardt

A misszió keretében 2018. december 31-ig 43 227 migránst mentettek ki a Földközi-tengeren.

Mindegyiküket Olaszországba szállították.

A művelet jövője azért is vált kétségessé, mert Róma ragaszkodott ahhoz, hogy változtassák meg a Sophia mandátumát. Az elképzelés szerint azért, hogy a Földközi-tengeren kimentett menedékkérőket ne kizárólag az olasz kikötőkbe vigyék, hanem osszák szét az uniós tagországok között.

Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes azt mondta: Olaszország számára nem okozna gondot, ha véget érne a művelet.

- tette fel a kérdést az olasz bevándorlásellenes Liga vezetője újságíróknak nyilatkozva.

Januárban Németország bejelentette, hogy nem küld újabb hajót a műveletben február elejéig részt vevő Augsburg fregattja helyett. Ursula von der Leyen német védelmi miniszter pedig azzal vádolta meg Olaszországot, szabotálja a műveletet azzal, hogy a német hajókat a Földközi-tenger távoli részeibe irányította, ahol nem voltak útvonalaik sem az embercsempészeknek, sem az illegális bevándorlóknak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!