Csehországban és Ukrajnában is enyhítenek a korlátozásokon

Mlada Boleslav, 2020. április 27. A koronavírus-járvány miatt megmérik a dolgozók testhőnérsékletét a Skoda autógyártó vállalat üzemének bejáratánál a csehországi Mlada Boleslavban 2020. április 27-én. A Skoda ettől a naptól kezdve újraindítja a gyártást, miután a koronavírus-járvány miatt március 18. óta állt a termelés. MTI/AP/Petr David Josek
Vágólapra másolva!
Csehországban folytatódik a közéletet és a gazdaságot korlátozó, márciusban bevezetett intézkedések fokozatos feloldása. Ukrajnában a tervek szerint május 12-től újraindulhat a városi és a helyközi tömegközlekedés. Szlovákiában is egyre kevesebb új fertőzöttet regisztráltak.
Vágólapra másolva!

Hétfőn kinyithattak a 2500 négyzetméternél kisebb alapterületű üzletek és a legtöbb szolgáltató is. Az üzemeltetők azonban minden esetben kötelesek betartani a szigorú speciális higiéniai szabályokat.

Kinyitottak a fitness- és a wellness-központok is, de az öltözők és a zuhanyozók használata nélkül.

A ruházati boltokban tilos a vásárolt áru felpróbálása. A köztereken már engedélyezett legfeljebb tíz ember csoportosulása, de a szájmaszkok kötelező használata várhatóan június végéig érvényben marad. Továbbra is zárva vannak a vendéglők, az iskolák, a színházak, a mozik és elmaradnak a sportrendezvények.

A koronavírus-járvány miatt megmérik a dolgozók testhőnérsékletét a Skoda autógyártó vállalat üzemének bejáratánál a csehországi Mlada Boleslavban 2020. április 27-én Forrás: MTI/AP/Petr David Josek

A prágai kormány feloldotta a külföldi utazások tilalmát is, de kiderült, hogy a szomszédos országok korlátozó intézkedései miatt a csehek gyakorlatilag mégsem tudnak sehova utazni.

Az egészségügyi minisztérium napi kimutatásaiból kitűnik, hogy

az utóbbi időben a fertőzöttek számának növekedése jelentősen lelassult,

miközben gyorsuló ütemben nő a Covid-19 betegségből felgyógyultak száma. Országos szinten hétfő reggelig 7404-re emelkedett a regisztrált fertőzések száma, ugyanakkor 2555 páciens már felgyógyult - derült ki a tárca hétfő reggeli adataiból. Az első megbetegedést Csehországban március elsején mutatták ki.

A cseh kórházakban jelenleg 360 beteget ápolnak, közülük mintegy 50-55 személynél minősíthető súlyosnak a betegség lefolyása. Vasárnap mintegy ötvennel nőtt a fertőzöttek száma,

ami az egyik legalacsonyabb napi növekmény március közepe óta.

A hét végén hatan haltak meg, a halálesetek száma ezzel 221-re emelkedett. A laboratóriumi tesztek száma közben megközelítette a 220 ezret.

Ukrajnában újra indulhat a közlekedés

Ukrajnában hétfőre 392 új esettel 9009-re emelkedett az azonosított koronavírusos fertőzöttek száma, a betegségben meghaltaké pedig 11 esettel 220-ra nőtt. A betegségből eddig 846-en gyógyultak fel - tudatta hétfőn az ukrán egészségügyi minisztérium.

Emberek maszkban Kijevben 2020. április 19-én.

Forrás: NurPhoto via AFP/Maxym Marusenko/NurPhoto/Maxym Marusenko

Makszim Sztepanov egészségügyi miniszter hétfői online sajtótájékoztatóján hozzáfűzte, hogy újabb 73 egészségügyi dolgozó betegedett meg egy nap alatt, így már 1749-re nőtt körükben a regisztrált fertőzöttek száma. Ez azt jelenti, hogy

az ukrajnai fertőzötteknek csaknem az ötöde orvos vagy ápoló.

Sztepanov közölte, hogy az elmúlt napban 4251 laboratóriumi, úgynevezett PCR-tesztet végeztek el az országban. Hozzátette: tervezik, hogy a tesztelések mennyiségét hamarosan napi 8-10 ezerre növelik.

Közben Vladiszlav Kriklij infrastrukturális miniszter hétfőn a liga.net hírportálnak adott interjújában reményét fejezte ki, hogy május 12-től újraindulhat Ukrajnában a városi és a helyközi tömegközlekedés. Hozzátette, hogy a légi járatok indítását csak későbbre tervezik, azok közül is előbb a belföldiek indulhatnak majd be.

Jelenleg Ukrajnában sehol sem közlekedik a metró, a

városi tömegközlekedési eszközöket pedig csak egészségügyi dolgozók és egyéb kiemelt intézmények munkatársai vehetik igénybe, külön igazolvánnyal. Ezen kívül teljesen megszűnt a települések közti személyszállítás.

Védőmaszkot viselő vásárlók sorban állnak egy ungvári pékség előtt 2020. április 11-én délelőtt. Forrás: MTI/Nemes János

A miniszter szavai szerint a személyszállítás helyreállítását is csak korlátozások mellett látja lehetségesnek, azaz

továbbra is fennmaradna például az, hogy a buszokon csak az ülőhelyeken lehet utazni és változatlanul kötelező marad a szájmaszk viselése.

Előző nap a miniszter a kormány hivatalos oldalán közölte, hogy újraindítják azokat a charterjáratokat, amelyeken hazatérhetnek a külföldön rekedt ukrán állampolgárok. Ukrajna március végén állította le ezeket. Az azóta eltelt egy hónap alatt az ukránok külföldről csak gyalogosan vagy saját gépjárművel térhettek haza - emlékeztetett az Ukrajinszka Pavda hírportál.

Az UNIAN hírügynökség szerint a felújított charter-járatok közül az első Stockholmból érkezik majd kedden Kijevbe. Érkezés után az utasoknak szigorúan két hét hatósági karanténba kell vonulniuk vagy önelszigetelésbe, amelynek idejére internetes, mobiltelefonos applikációval fogják nyomon követni tartózkodási helyüket.

Szlovákiában is csökken az új fertőzöttek száma

Közel egy hete csökkenő tendenciát mutat Szlovákiában a koronavírus-fertőzéssel újonnan diagnosztizáltak száma, a kórból újonnan kigyógyultak száma pedig péntek óta minden nap meghaladta az új fertőzöttekét - derült ki hétfőn a központi válságstáb honlapján közölt adatokból.

Míg az új koronavírus frissen azonosított fertőzötteinek napi átlaga két héttel ezelőtt ötven körül volt, a múlt héten a napi átlag ennek kevesebb mint felére csökkent. A regisztrált új esetek száma pénteken 13, szombaton 6, vasárnaptól hétfő délig pedig 2 volt. A legújabb esetekkel együtt az országban eddig 1381 személynél állapították meg a fertőzést, a kigyógyultak száma 403, az elismert halálos áldozatoké 18, az elvégzett vírustesztek száma pedig már meghaladta a 74 ezret.

A koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások feloldása már a múlt héten elkezdődött,

első lépésben a kisebb alapterületű üzletek és szolgáltatók nyithattak meg szerdán. Ugyanakkor érvényben maradtak az egészségbiztonsági előírások, például, hogy az üzletekbe belépők számát az alapterület alapján korlátozzák, a belépéskor kötelező a kézfertőtlenítés és a legalább 2 méteres távolságtartás.

Futók Pozsonyban április 20-án Forrás: AFP/Vladimir Simicek

Igor Matovic szlovák kormányfő egy televíziós vitaműsorban vasárnap jónak minősítette a helyzet alakulását, ugyanakkor óvatosságra intett, hangsúlyozva:

nem szabad elsietni a korlátozások feloldásának ütemét.

Május 6-nál hamarabb nem indítják el a korlátozások feloldásának második szakaszát.

Az említett második szakaszban a kültéri sportpályák, a rövid távú szállást nyújtó intézmények, fodrászatok és hasonló szolgáltatások kezdhetnék újra működésüket, illetve az istentiszteletekre és házasságkötésekre vonatkozó korlátozások egy részét is feloldanák.

A Covidistress Global Survey nevű világszintű felmérésnek adatai szerint Szlovákiában a megkérdezettek több mint 80 százalékát nyugtalanítja a koronavírus nemzetgazdaságra gyakorolt hatása. A felmérésben résztvevők 58 százalékát ugyanakkor saját anyagi bevételeinek, illetve a leendő munkalehetőségeknek az alakulása aggasztja. A válaszadók több mint egyharmada minősítette megfelelő mértékűnek a kormány által a járvány megfékezésére hozott intézkedéseket. Ugyanakkor 15 százalékuk enyhének mondta azokat, 48 százalékuk pedig úgy vélekedett, hogy túl sok a korlátozó intézkedés.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!