Négyhetes részleges zárlat kezdődött Angliában

Nagy-Britannia, Egyesült Királyság, Anglia, koronavírus, COVID-19, távolságtartás
A sign reminding people to observe social distancing guidance stands at the southern end of London Bridge in London, England, on August 5, 2020. This week has been the first of the government push to get workers in England back to their offices, though many nonetheless remain working from home as the country continues its cautious emergence from the coronavirus lockdown. (Photo by David Cliff/NurPhoto)
Vágólapra másolva!
Szigorú, de a tavaszinál így is enyhébb korlátozásokat vezet be Anglia négy hétre, hogy megfékezzék a koronavírus-járvány további terjedését. Bizonyos boltok, a pubok és bárok a következő hetekre bezárnak, és ahol lehet, ösztönzik az online rendelést. Ugyanakkor nem lesz tiltott például szabadtéri edzéseket tartani, és korlátozás nélkül lehet sétálni a parkokban is.
Vágólapra másolva!

A brit kormány által elrendelt, 56 millió angliai lakost érintő, a londoni parlamentben szerda este nagy többséggel törvénybe foglalt intézkedéscsomag értelmében

december 2-ig az Angliában élők csak meghatározott indokokkal hagyhatják el otthonaikat.

Ezek közé tartozik a sürgősségi vagy a tervezett orvosi ellátás, az alapvető szükségleti cikkek és gyógyszerek beszerzése, a munkahelyre utazás azok esetében, akik otthonról nem tudják ellátni munkájukat, illetve a szabadtéri testedzés. Ezt az egy háztartásban élők együtt is végezhetik, de mindenki csak egy, vele nem egy fedél alatt lakó emberrel találkozhat közterületen is.

Enyhébb intézkedések

A felfrissülés, testmozgás céljából végzett szabadtéri tevékenységet ugyanakkor a mostani rendelet korántsem korlátozza olyan szigorúan, mint tavasszal. A március végén életbe léptetett zárlat idején testedzés céljából naponta csak egyszer, legfeljebb egy órára lehetett kilépni az utcára, és a lakhely közelében kellett maradni, nem lehetett leülni a közterületi padokra, és napozni sem lehetett a parkokban.

Négyheti részleges zárlat lépett életbe Angliában Forrás: NurPhoto via AFP/David Cliff/NurPhoto/David Cliff

A mostani rendelet engedélyezi, sőt

bátorítja a korlátozás nélküli idejű tartózkodást a szabad levegőn,

a lakóhelytől távolabbi helyszínekre is el lehet utazni felfrissülés céljából, és a parkokat is korlátozás nélkül lehet használni sétára, vagy pihenésre a padokon.

Bezárnak, marad a házhoz szállítás

A nem alapvető szükségleti cikkeket árusító boltok, valamint a pubok, a bárok és az éttermek a csütörtökön életbe lépett négyheti korlátozás idejére bezárnak, de

elvitelre és házhozszállításra továbbra is lehet ételt rendelni.


A pubok és a bárok is értékesíthetnek elvitelre szeszesitalt online rendelés alapján. Az üzletek is felvehetnek online rendelést, és az így megrendelt árucikkeket a vevők a boltokban átvehetik.

Nyitva lesznek az iskolák

Lényeges különbség a járvány első, tavaszi hulláma idején elrendelt zárlathoz képest az is, hogy ezúttal az iskolák és az egyetemek nyitva maradnak. A tavaszi korlátozások első szakaszában - a kritikus fontosságú munkahelyeken, például a kórházakban dolgozók kivételével - a munkába járás is tilos volt, azok számára is, akiknek esetében nem volt lehetséges az otthoni munkavégzés.
A kormány most is

ösztönzi az otthoni munkát, de a munkahelyek nyitva maradnak,

mindenekelőtt az építőiparban és a feldolgozószektorban.

Vendégek távoznak a liverpooli Grapes bárból. Négy hétre a puboknak és bároknak is be kell zárniuk, csak online vehetnek fel rendelést. Forrás: MTI/EPA/Peter Powell

Decemberig tart a korlátozás

Jelentős különbség az is, hogy a meghatározatlan időre elrendelt tavaszi korlátozásokkal ellentétben ezúttal van végdátuma az intézkedésnek. A rendeletet jóváhagyó szavazás előtti szerdai alsóházi vitában Boris Johnson miniszterelnök külön is hangsúlyozta, hogy

a mostani korlátozások érvénye december 2-án automatikusan lejár.

A csütörtökön életbe lépett korlátozó intézkedéscsomag komoly fordulat a brit kormány járványellenes stratégiájában. Johnson az elmúlt hetekben többször is gyakorlatilag kizárta az országos kiterjedésű zárlat újbóli alkalmazását, azzal az érvvel, hogy egy ilyen intézkedésnek katasztrofális gazdasági következményei lennének.

A brit gazdaság a március végén elrendelt zárlatot súlyosan megszenvedte: az idei második negyedévben 19,8 százalékkal - a negyedéves mérések 65 évvel ezelőtti kezdete óta példátlan ütemben - zuhant a brit bruttó hazai termék (GDP) az első három hónaphoz viszonyítva.

A kormány tudományos tanácsadó testületének tagjai azonban mind erőteljesebb nyomást gyakoroltak Johnsonra a járványellenes intézkedések kiterjesztése érdekében, tekintettel a koronavírus-fertőzések gyorsuló terjedésére.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!