Közel megnégyszereződött a mutációk aránya két hét alatt Németországban

Hamm, 2021. február 16. Vesztegzár alá helyezett épületeket őriznek rendőrök a nyugat-németországi Hammban 2021. február 16-án, miután az egyik házban lakó építőmunkásnál kimutatták az új koronavírus brit változatát. MTI/AP/Martin Meissner
Vágólapra másolva!
Aggasztóan gyorsan terjednek a koronavírus fokozottan fertőzőképes mutációi Németországban.
Vágólapra másolva!

Két hét alatt csaknem megnégyszereződött,

6-ról 22 százalékra emelkedett az új típusú koronavírus fokozottan fertőzőképes mutációinak aránya a Németországban regisztrált fertőződések körében.

Jens Spahn német szövetségi egészségügyi miniszter elmondta, hogy a Robert Koch közegészségügyi intézet (RKI) 23 ezer pozitív mintán végzett elemzése alapján különösen az először Nagy-Britanniában azonosított, B 1.1.7 jelzésű vírusváltozat gyors terjedése "aggasztó".

Vesztegzár alá helyezett épületeket őriznek rendőrök a nyugat-németországi Hammban 2021. február 16-án, miután az egyik házban lakó építőmunkásnál kimutatták az új koronavírus brit változatát Forrás: MTI/AP/Martin Meissner

Ugyanakkor bátorító, hogy a mutációk előretörésének közepette is csökken a napi új fertőződések száma.

Ez azt jelzi, hogy a védekezés az új vírusváltozatokkal szemben is eredményes. Azonban

nagy óvatosságra lesz szükség a korlátozások lazításánál, és rendszeresen fel kell mérni a mutációk elterjedtségét.

A miniszter arról is szólt, hogy február végére eléri a tízmillió adagot a kiszállított oltóanyag mennyisége, így lendületet vehet a SARS-CoV-2 elleni oltási kampány Németországban.

Csaknem 4,4 millió adag oltást már beadtak. A lakosság 3,5 százaléka egy adagot kapott, és nemzetközi összevetésben sokan,

több mint másfél millióan az oltás mindkét adagját megkapták,

és így megszerezték az elérhető legteljesebb védelmet a vírus ellen - ismertette.

Jens Spahn kiemelte, hogy a védekezés egyik legfontosabb eszköze a tesztelés, és ebben márciustól nagy változások következnek. Ingyenessé teszik az úgynevezett antigéngyorsteszteket, és a termékek minőségének ellenőrzése után, várhatóan ugyancsak március elején bevezetik az önállóan és egészségügyi szaktudás nélkül elvégezhető gyorsteszteket is.

Azzal kapcsolatban, hogy sajtóhírek szerint százezres nagyságrendben halmozódott fel AstraZeneca-féle oltóanyag, mert az állítólagos mellékhatásoktól tartva sokan nem kívánják beadatni a brit-svéd gyógyszergyártó társaság vakcináját, a miniszter hangsúlyozta, hogy eddig csak az EU-s engedélyeztetési eljárásban előre rögzített lehetséges oltási reakciók némelyikét tapasztalták,

nem várt, korábban nem ismert mellékhatások pedig nem léptek fel.

A reakciók 48 órán belül elmúlnak, és megjelenésük nem kedvezőtlen fejlemény, éppen azt mutatja, hogy a szérum hatásos - fejtette ki a miniszter, megjegyezve, hogy az AstraZeneca vakcináját is szívesen beadatná magának, ha sorra kerülne az oltási sorrendben, és mindenkit arra bíztat, hogy ha sorra kerül, használja ki a lehetőséget.

Az RKI szerdai adatai szerint az utóbbi 24 órában 7556 új fertőződést regisztráltak. Ez csökkenés az egy héttel korábbi 8072-höz képest. Az új regisztrált fertőződésekkel együtt 2 350 399 ember szervezetében mutatták ki a SARS-CoV-2-t. A vírus okozta betegséggel (Covid-19) összefüggésben 560 halálesetet regisztráltak - ami ugyancsak csökkenés az egy héttel korábbi 813-hoz képest -, a járvány áldozatainak száma így 66 164-re emelkedett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!