Idén már öt csecsemő halt meg szamárköhögésben Hollandiában

Vágólapra másolva!
Hollandiában idén majdnem 600 csecsemő fertőződött meg szamárköhögéssel, közülük öt belehalt a baktérium által okozott megbetegedésbe - jelentette be a holland közegészségügyi intézet (RIVM).
Vágólapra másolva!

Idén már öt csecsemő halt meg szamárköhögésben Hollandiában, összesen majdnem 600 csecsemő fertőződött meg a baktériummal - jelentette be a holland közegészségügyi intézet (RIVM), amiről az MTI tájékoztatott. 

Az intézet májusban riasztást adott ki, mert a szamárköhögéses megbetegedések száma az országban elérte az elmúlt 10 év legmagasabb szintjét.

Idén már körülbelül 13 ezer esetet regisztráltak, ami tizenkét éve a legmagasabb szám. Amennyiben a járvány tovább terjed, az év vége előtt új rekordot dönt a megbetegedések száma Hollandiában - figyelmeztettek. A legtöbb korcsoportban az elmúlt hetekben valamelyest csökkent a szamárköhögéses fertőzések száma. A csecsemők esetében azonban kevésbé egyértelmű a csökkenés. A betegség különösen veszélyes lehet a kisgyermekekre: 

az öt hónaposnál fiatalabb csecsemők fele és a valamivel idősebb csecsemők közel negyede szorul kórházi kezelésre.

oltás
Képünk illusztráció!
Fotó: Science Photo Library/Tek Image

A kisbabákat be lehet oltani szamárköhögés ellen, de már a születés előtt is hatékony védelmet kaphatnak, ha az anya a terhesség alatt beoltatja magát. Azon anyák 90 százaléka, akiknek kéthónaposnál fiatalabb gyermekét szamárköhögéssel diagnosztizálták, nem kapott oltást terhessége 22. hetéig. 

A három- és tizenegy hónapos kor közötti fertőzött csecsemők 81 százaléka volt oltatlan, vagy a koruknak megfelelő oltást nem kapták meg teljes mértékben.

A szamárköhögés baktériuma elsősorban köhögési panaszokat okoz, amelyek néha hónapokig tartanak, és tüdőgyulladássá fajulhatnak. A csecsemőkre azért veszélyes, mert a sok köhögéstől kimerülnek, ezért nehezen tudnak inni. 

Az erős köhögés oxigénhiányt is okoz, ami agykárosodáshoz vezethet.

 "Az is előfordul, hogy a szamárköhögésben szenvedő csecsemők nem köhögnek, de időnként leáll a légzésük" - olvasható a tájékoztatásban. A szamárköhögés a védőoltás 1957-es bevezetése előtt gyakori betegség volt Hollandiában, és évente körülbelül 200 gyermek bele is halt. 1996 óta ismét gyakoribbá vált, mivel a baktériumok szerkezete megváltozott. 

2020 áprilisa és 2023 júniusa között viszont alig volt szamárköhögésről szóló jelentés, valószínűleg azért, mert a megbetegedést okozó baktérium terjedése ellen is hatottak a koronavírus-járvány terjedését célzó óvintézkedések.

Magyarországon az 1950-es évek óta kötelező védőoltás van a szamárköhögés (pertussis) ellen, az első oltást két hónapos korban kapják a gyerekek a DiPerTe kombinált oltás keretében, és az ismétlődő oltássorozat a fiatal felnőttkorig nyújt védettséget. Amerikában a kanyaró és szamárköhögés a szándékosan beoltatlan vagy aluloltott egyének körében újra meg újra felüti a fejét. Az oltásmegtagadók nemcsak saját gyerekeiket, hanem azokat is veszélyeztetik, akik minden védőoltáson szabályosan átestek.

Amy Parker 37 éves, kétgyermekes családanya, és jelenleg is kismama. Az északnyugat-angliai tóvidéken nőtt fel két művész gyermekeként, akik nagyon odafigyeltek arra, hogy lányukat minél egészségesebben neveljék, és ennek jegyében semmilyen oltást nem adattak be neki. A nő egészségügyi tapasztalatait a Voices for Vaccines nevű, oltáspárti szülők által vezetett oldalon foglalta össze.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!